Řím – město, které byste měli alespoň jednou v životě navštívit! 2. část
Fontana Di TreviBazilika Sv. Petra

Stát ve státě, to je Vatikán, který je také místem, kde naleznete tuto baziliku. Je označována jako jedna z nejsvatějších křesťanských staveb světa. A nejen to, patří totiž i mezi nejstarší, protože pochází z roku 1505-1629, kdy byla budována. Jméno získala po umučeném Sv. Petrovi, právě na pahorku, kde Vatikán stojí dnes. Do baziliky je vstup zdarma, ale pokud chcete navštívit i kopuli, musíte si připravit od pěti do sedmi a půl euro. A to podle toho, zda půjdete pěšky, nebo se projedete výtahem. Když už jsme tu, určitě si prohlédněte Svatopetrské náměstí, které je ozdobou Vatikánu jako takového.

Lateránská Bazilika

Jestliže tuto baziliku blíže znáte, tak víte, že její celí název zní Bazilika Nejsvětějšího Spasitele a sv. Jana Křtitele a Jana Evangelisty. Jelikož však, přiznejme si to, je tento název složitý, začali jsme ho zjednodušovat. V roce 313 bylo o výstavbě rozhodnuto císařem Konstantinem a od její dostavby prošla velkou řadou malých i velkých úprav. Podle počtu návštěvníků za rok se nejedná o nejvíce navštěvovanou památku, avšak pro ty z nás, kteří vyznávají katolické náboženství má význam velký, protože jde o nejdůležitější katolický kostel vůbec. Nachází se zde i stolec samotného papeže. Po veškerých úpravách se stala v závěru barokní stavbou.

Fontana Di Trevi

Nejkrásnější fontána celého Říma v barokním stylu je dominantou Plaza Di Trevi. Uprostřed fontány stojí Neptun a ve vodě se pak blyští dva koně. Toto však nejsou jediné sochy, které fontána obsahuje. Dále tu je třeba socha představující zdraví nebo plodnost. Voda sem přitéká z podvodního kanálu, který nechal vybudovat Marcus Vipsanius Agrippa. S fontánou se váže také pověst o házení mincí. Kdo prý hodí minci přes záda do fontány, splní se mu přání. A ten co ji hodí pravou rukou přes pravé rameno, se prý do Říma určitě vrátí znovu.

Sixtýnská kaple

Kaple Apoštolského paláce ve Vatikánu, zasvěcená Nanebevzetí Panny Marie, tak to je právě jmenovaná Sixtýnská kaple. Je spojena s bazilikou svatého Petra schodištěm a přístupná pro turisty je pouze z Vatikánských muzeí. Je známá svou interiérovou výzdobou, což jsou fresky na zdech i stropu malované například samotným Michelangelem, ale i spoustou dalších umělců té doby. Pořádají se zde i tak zvaná konkláve, což je volba papeže a je tedy jednou jasné, že tato kaple má význam opravdu velký.

Andělský hrad

Tento hrad, býval Hadriánovým mauzoleem a byl vystavět v letech 135-139. Od svého počátku prošla mnohými opravami a přestavbami. Ve své době byla využívána nejen jako mauzoleum, ale také jako papežská pevnost nebo rezidence či vězení. V současnosti zde můžete navštívit muzeum, které je věnováno především historii budovy i celého Říma. Budova je kruhového půdorysu a působí opravdu majestátně.

Řím nabízí toto a ještě mnohem víc. Stavby zde prošly spoustou úprav a přestaveb v období několika staletí, ale i přes to neztrácejí na svém půvabu ani historickém vzezření.