Itálie – Základní informace
Základní informace o Itálii

Itálie je nádherná země. Je to země jako stvořená pro milovníky pláží, čistého Středozemního moře a nejen to. Nabízí i luxusní lyžařská střediska v centru překrásných zasněžených hor.
Itálii celosvětově proslavily těstoviny, pizza, olivový olej a napínavé mafiánské příběhy.
Itálie se nachází v jižní Evropě na Apeninském poloostrově a je skoro celá obklopená Středozemním mořem. Z východu Itálii omývá Jaderské moře, ze západu Tyrhénské moře a Ligurské a z východu Jónské moře.
Uvnitř Itálie leží dva městské státy – Vatikán, San Marino. K Itálii rovněž patří dva ostrovy – Sardinie a Sicílie.  Itálie je členskou zemí Evropské Unie a Nato.

[hana-code-insert name=’sklik468x80′ /]

Itálie sousedí s Francií, Rakouskem, Slovinskem, Švýcarskem.
Hlavní město je Řím již od roku 1871. Úředním jazykem je italština. Domluvíte se zde ale i Francouzky a Německy.
Žije zde asi 60 miliónů obyvatel. Střední délka života u žen je 80,5 roků, u mužů 74,1 let. itálie je čtvrtá země s nejdéle žijícím obyvatelstvem.
Většina věřících Italů jsou katolického vyznání (asi 90%) velký podíl na tom má samotný Vatikán a osobnost papeže. Zbytek Italů je nevěřící a jen velmi malý podíl vyznává islám.

V Itálii se platí Eurem. Prezidentem Itálie je Giorgio Napolitano už od roku 2006.
Nejvyšší horou Itálie je Mont Blanc ( Monte Bianco – 4748m. nad mořem.
Pokud cestujete do Itálie budete si muset na svých hodinkách posunout čas o jednu hodinu dopředu.
Podnebí v Itálii je různé. Alpy leží v Mírném podnebí. Jsou zde rozdíly mezi vrcholy hor a údolími. Pádská nížina má chladný vnitrozemský charakter. Zbytek území leží v subtropickém středomořském pásu s typickým teplým suchým létem a mírnou zimou bohatou na srážky.

[hana-code-insert name=’inItalie610x200′ /]

Sever a Jih

Jako u většiny států i zde platí – bohatý sever, chudý jih. Itálie se rozděluje na 20 regiónů z toho je 13 při pobřeží a 2 ostrovní.
Turisté kteří se rozhodnou Itálii navštívit mají na výběr z široké nabídky. Na své si přijdou milovníci písčitých kamínkových i oblázkových pláží. Kdo má zájem o trochu exotiky, nechť navštíví Lipanské ostrovy a zdejší pláže s černého písku. Zájemci o lyžování nováčci i zkušení mají možnost vybírat hned z několika prvotřídních středisek v Apeninách, Alpách, Dolomitech.