Brighton, živé a kosmopolitní město jižní Anglie
Brighton, živé a kosmopolitní město jižní Anglie

Brighton pavilion
autor Huygens

Brighton pavilion

Brighton je lázeňské město na jihu Anglie, které určitě stojí za návštěvu, plánujete-li vyrazit do Velké Británie. Brighton je spolu se srostlým městem Hove správní jednotkou hrabství Východní Sussex a v obou městech žije zhruba čtvrt milionu obyvatel. Brighton ročně navštíví více než osm milionů turistů, kteří sem zavítají například kvůli nákupům, na ESL kurzy angličtiny nebo aby prožili divokou noc v jednom z vyhlášených brightonských klubů. Konec konců Brighton je vzdálený ani ne hodinu cesty vlakem od Londýna a na letiště Londýn Gatwick, kam líta i několik nízkonákladových společností z ČR, je to ještě blíž.

A proč si tedy Brighton zamilujete? Toto město má jedinečnou atmosféru, a to především díky své liberálnosti a multikulturnosti. Ve městě je nespočet unikátních obchodů, pravých anglických hospůdek, restaurací a nočních klubů s vyhlášenou hudební scénou.

Fakt, že je v Brightonu víc než 300 hospod, vypovídá o tom, že to zde opravdu žije. V létě se tu navíc odehrává spousta populárních hudebních, uměleckých a alternativních festivalů. Nejznámější z nich je asi Brighton Pride, festival s karnevalovým průvodem, který je zaměřený proti diskriminaci homosexuálů.

Brighton Pier
autor Cimm

Brighton Pier

Za návštěvu v Brightonu stojí zajisté městská pláž, která ožije především za slunečných dní. U ní se také nachází půl kilometru dlouhé molo do moře z roku 1899, Brighton Pier, na kterém najdete restaurace, kluby, kasino, ale i atrakce a zábavní park.

Další turistickou atrakcí je také Royal Pavilion, královský palác ze začátku 19. století se zajímavým architektonickým stylem inspirovaným Indií a orientem. Rozhodně si nenechte ujít ani úzké uličky The Lanes, domovem spousty zajímavých obchůdků, vyhlášených jako jedno z nejlepších nákupních míst v Anglii, a romantických restaurací.

Mimo tyto hlavní zajímavosti také v Brightonu najdete několik muzeí a galerií, ikdyž je zvykem prodávat umělecká díla i v kavárnách a barech. V neposlední řádě se uričtě vyplatí povšimnout si brightonského kina Duke of York‘s Picture House, jelikož je to zároveň nejstarší kino v celé Británii.

Brighton je město ideální pro návštěvu, ale i život. V roce 2010 byl Brighton vyhlášen nejlepším britským městem na život. Vedle zábavy a skvělé nálady je totiž Brighton známý i jako univerzitní město, jelikož zde najdeme dvě prestižní univerzity, University of Sussex a University of Brighton.

V Brightonu navíc sídlí i několik významných společností a firem, nejvýznamější z nich je asi American Express. Brighton pro vás proto bude určitě ideální, hledáte-li zajímavé město k návštěvě, plánujete-li pracovat několik měsíců ve Velké Británii, na letní jazykové kurzy v zahraničí, o nichž se můžete informavat na strance jazykove pobyty.com, ale i k univerzitnímu studiu.

Návštěvy města určitě nebudete litovat, jelikož zde čeká opravdu pro každého něco a jedinečnou atmosféru nasajete už během jednoho dne. Domů si tak přivezete spoustu nezpomenutelných zážitků.