Bahia – Skrytý klenot Brazílie
Bahia – Skrytý klenot Brazílie

Pokud plánujete cestu do Brazílie a chcete navštívit opravdu nevšední místo, máme pro vás tip: stát Bahia na severovýchodním pobřeží.

Bahia je pro Středoevropana ještě více exotičtější než tradiční turistická místa Brazílie jaký jsou například Rio de Janeiro, vodopády Iguacu či Amazonský deštný prales. Největší podíl na tom má zejména stále velmi teplé podnebí, svérázná a velice pestrá kultura a neposlední řadě i silně afrobrazilský ráz tohoto regionu, ve kterém žije nejvíce černochů z celé Brazílie.

SALVADOR DA BAHIA

Bahia - Brazílie - město

Bahia – Brazílie – město

Bahia - Brazílie - přístav

Bahia – Brazílie – přístav

Hlavním městem státu Bahia je Salvador, bývalé hlavní město Brazílie. Toto velkoměsto se třemi miliony lidí láká turisty k návštěvě zachovalého historického centra v koloniálním stylu, zvaného Pelourinho. Fasády v pastelových barvách, úzké uličky s malebnými obchůdky a zvuk tradičních bubnů zde vytvářejí jedinečnou hřejivou atmosféru.

Kromě návštěvy historických míst doporučujeme i ochutnávku místních gastronomických specialit, zejména tradičního pokrmu zvaného moqueca (mořské plody či ryby v lahodné omáčce z palmového oleje dende a kokosového mléka).

PLÁŽE

Bahia - Brazílie - pláž

Bahia – Brazílie – pláž

Bahia - Brazílie - pláž 2

Bahia – Brazílie – pláž 2

Dalším důvodem k návštěve Bahia je nesčetné množství pláží, které přímo vybízejí k odpočinku. Přímo v Salvadoru se nachází pláž Porto da Barra, která byla v roce 2007 zvolena časopisem Guardian třetí nejkrásnější pláží na světě. Dalšími ideálními místy pro relax jsou resorty Barra Grande a Morro de São Paulo vzdálené asi 2 hodiny jízdy lodí od Salvadoru, které nabízí nezkaženou přírodu a kvalitní turistickou infrastrukturu.

PŘÍRODA

Bahia - Brazílie - příroda

Bahia – Brazílie – příroda

Bahia - Brazílie - příroda 2

Bahia – Brazílie – příroda 2

V Bahia se nachází jeden z největších národních parků Brazílie – Chapada Diamantina. Tento region o rozloze 1500 km2 se stolovými horami, vodopády a jezery s křišťálově čistou vodou je oblíbenou destinací milovníků přírody a pěší turistiky. Vstupní branou do parku je městečko Lencois. Najdete zde mnoho penzionů a hotelů různých cenových kategorií, které poslouží jako ideální základna pro jedno či více denní výlety po okolí.

SPORT

Bahia - Brazílie - surfování

Bahia – Brazílie – surfování

Bahia - Brazílie - pláže

Bahia – Brazílie – pláže

Díky příznivému klima a dlouhému pobřeží je stát Bahia oblíben i mezi milovníky vodních sportů. Vyhlášeným střediskem vodních sportů je městečko Itacaré, kde jsou díky dlouhému šelfu ideální podmínky pro surfing. Pokud se chystáte šnorchlovat, doporučujeme ekoresort Praia do Forte. Najdete zde klidné vody a bohatý podmořský život.

Zátoka všech svatých, která omílá Salvador je ideální pro potápění. Zkoumat zde můžete vraky potopených lodí. Pokud preferujete golf, můžete o sebe nechat pečovat v pětihvězdičkovém resortu Cosa do Sauípe a trénovat odpal na jednom z nejlepších golfových hřišť na světě s jamkami přímo na pláži.

SPOJENÍ DO BAHIA

Do Salvadoru se z Prahy dostanete z letecky s přestupem buďto ve Frankfurtu, Lisabonu či Madridu. Cena zpáteční letenky se obvykle pohybuje mezi 20 a 30 tisíci korun a celková doba letu je 12 hodin.

BEZPEČNOST

Při cestování po Bahia se stejně jako v případě celé Jižní Ameriky doporučuje doprovod zkušeným průvodcem. Využít můžete například služeb CA Martinektravel (www.martinektravel.com), která se na stát Bahia specializuje a nabízí širokou škálu služeb týkajících se cestování v tomto regionu.

Nejdůležitější bezpečností zásady, které je nutno mít vždy na paměti jsou:

  • Nenoste u sebe cennosti, kreditní karty a šperky.
  • Mějte u sebe pouze kopii pasu. Originál si ponechte v hotelu.
  • Pohybujte se raději v rušnějších ulicích. Vyhněte se osamělým uličkám.
  • V noci nechoďte na pláž a spíše než autobusem jezděte taxíkem.
  • Pokud chcete navštívit chudinskou čtvrť (favelu) využijte služeb licencované agentury.

DALŠÍ UŽITEČNÉ INFORMACE

  • Časový rozdíl: – 4 hodiny
  • Elektrické napětí: 110 V
  • Průměrná teplota vzduchu: 28 stupňů
  • Průměrná teplota moře: 25 stupňů
www.martinektravel.com