Zajímavá místa v Itálii 2
Zajímavá místa v Itálii 2

Miláno

Miláno patří k jedním z nekrásnějších měst v severní části Itálie. Nachází se v italském regionu zvaném Lombardie. Miláno je protkáno několika uměle vytvořenými kanály které zjednodušují dopravu do centra města. Miláno je město módy. Pro milovníky luxusních značek bude rájem nádherná stavba jménem Galleria Vittorio Emanuele II– najdete zdeznačky jako Gucci, Prada, Benetton, Versace.

[hana-code-insert name=’sklik468x80′ /]

Pokud se dostanete do Milána tak nezapomeňte navštívit:

Katedrálu  Duomo di Milano- Milánská katedrála Je jednou z nejznámějších gotických památek na světě.Skládá se z pěti lodí a podpírá jí 52 sloupů. Nejvyšším bodem katedrály je Madonnina, neboli socha Panny Marie z 18. století, nynější symbol Milana.

bazilika Sant’Ambrogio- Je zasvěcena svatému Ambrožovi, Patronovi Milána.Je to jedna z nejstarších památek v Miláně.

hrad Castello SforzescoNechal ho postavit Francesco Sforza, mimo jiné význačné stavby, pro svou rodinu v 15. století.

Dále potom i:

 • Teatro alla Scala– Je jedním z nejznámějších divadel
 • Terst
 • Trieste, česky známý jako Terst, je hlavním městem regionu Friuli – Venezia Giulia.

V Terstu můžete rozpoznat vlivy spousty kultur.

Od přibližně 2. tisíciletí před Kristem, kdy byla oblast plná opevněných hradů a center obchodu, přes období Habsburské monarchie, po druhou světovou válku, kdy se o město doslova přetahovaly Itálie se Slovinskem.

Tipy co navštívit v Terstu?

 • náměstí Piazza Libertà – Najdete zde nejstarší sloupy k výrobě elektriky. (dnes už nefunkční.)
 • park s památníkem císařovny Sissi
 • Porto Vecchio – Je starý přístav s původními moly.
 • Piazza Vittorio Veneto – Je krásné náměstí s mnoha paláci. Z a prohlédnutí stojí i fontána Dei Tritoni.
 • ulice Via Alberto Nota – Zajímavá ulice, kde nemají žádné dveře.

[hana-code-insert name=’inItalie610x200′ /]

Řím

Řím též přezdívaný jako věčné město je hlavním městem Itálie. Patří k nejstarším městům Evropy. Byl založený před 2700 lety. Po staletí byl hlavním městem Římské říše, nejmocnější evropské mocnosti starověku. O jeho vzniku se vypráví mnoho pověstí, nejznámější je však pověst o Romulovi a Removi, dětech jenž vychovala vlčice.

Na území Říma leží samostatný stát Vatikán, sídlo papeže, hlavy  katolické církve. Město Řím leží v krajině nazvané Campagna di Roma, 27 kilometrů od Tyrrhénského moře. Historické město se rozkládalo na „sedmi pahorcích“ nad řekou Tiberou. V Římě žije okolo 3,5 miliónu obyvatel.Pokud se dostanete na svých cestách do Říma tam nezapomeňte navštívit:

Vatikán Je to vlastně malý stát uprostřed města Říma.Své sídlo zde má papež, hlava katolické církve.

Nejznámější památkou stojící jen  kousek od Vatikánu je Andělský hrad – Castel Sant´ Angelo.Tato stavby původně sloužila jako Hadrianovo mausoleum, postupně se z něj stalo sídlo papežů.Vede odtud úniková cesta do Vatikánu což bylo důležité zvláště v dobách politické nestability.

Za návštěvu ve Vatikánu stojí ještě :

 • Chrám Sv. Petra
 • Sixtínská kaple
 • zahrady a některá vatikánská muzea.

Koloseum

Tato památka pochází asi z roku 72-80 po narození Krista.

Koloseum ve své historii zažilo skutečná jatka. Jedny z největších se staly v roce 80 po Kristu, kdy zde v rámci sto dní trvajících her padlo přes 5 tisíc divokých zvířat. Ipřes to, se Koloseum stalo symbolem sportovních stadionů po celém světě. Na tomto místě jsou k vidění i další památky jako např. Constantinův oblouk, Nerovo forum nebo Převorství maltézských rytířů a další.

Fontana di Trevi Tato překrásná fontána určitě stojí za navštívení.Je to jedno z nejromantičtějších míst v Římě. Byla postavena v roce 1732 jako zadní část paláce.

Forum romanum – Toto místo bylo kdysi velikou chloubou a pýchou Říma.Dnes už tu jsou pouze střípky z této monumentální stavby.

Pantheon – Je nádherný chrám postavený v roce 128  po narození Ježíše Krista císařem Hardianusem.tento chrám je dnes pod ochranou Římské církve.Zajímavostí je šířka obvodového zdiva která činí 6,2 metru.

Římské podzemí Podzemí Říma je dodnes protkáno bezpočtem spletitých chodeb, komor a hrobek a stále se objevují další a další.

Tufová hornina, která tvoří podloží města, se totiž na jejich ražení hodí nejlépe. Křesťané zde pak pohřbívali své mrtvé, k poslednímu odpočinku je tu dokonce uložen i svatý Petr.

Během staletí upadaly tyto katakomby v zapomnění, díky čemuž jsou zde dodnes zachovány vzácné doklady výtvarného umění z doby pozdní antiky.

Španělské schody (Piazza di Spagna) Kdo by je neznal alespoň z filmů a nebo jako kulisu k módním přehlídkám!

Z tohoto mimořádného místa dýchá jižanská atmosféra, kterou podtrhuje i přítomnost vzrostlých palem. Chviličku posedět na schodech a kochat se je skoro povinností každého turisty. Chtělo by to ale přivstat si a vychutnávat si tu atmosféru bez davů lidí.

Národní parky

 • Parco Nazionale del Gran Paradiso – je Nádherný kousek přírody nedaleko Turína. Do registru národních parků je zařazen od roku 1922.
 • Parco Nazionale dello Stevio- Tento park nalezneme na severu Lombardie. Tvoří bránu do kouzelných Dolomit s vysokými zasněženými štíty dosahující výšky až 3900m.
 • Parco Nazionale d’Abruzzo – Tento park najdete na jihu Itálie  v kraji Abruzzo a patří k nejvýznamnějším parkům na světě.

[hana-code-insert name=’sklik468x250′ /]