Řím – město, které byste měli alespoň jednou v životě navštívit! 1. část
Řím známe každý, ať už jen jako hlavní město Itálie, která je velmi oblíbená jako místo pro letní i jinou dovolenou. Samotné město je domovem pro více než dva a půl milionu lidí a dělá z něj tak velmi živé město. Je s ním svázáno mnoho pověstí a nejznámější je asi ta o Romulovi a Removi, kterou se nám snažili učitelé vštěpit do paměti již na základních školách v hodinách dějepisu. Itálie jako taková je původcem mnoha architektonických slohů a lze tedy očekávat mnoho skvostů v této oblasti.

Forum Romanom

Forum Romanum bylo v dobách Antického Říma místem veškerého dění a toho, co se široko daleko odehrávalo. Konaly se zde trhy, politická jednání a také se zde budovali stavby k těmto účelům vhodné. Byla zde vystavěna řada obchodů, bazilik i reprezentačních budov. Toto místo mimo jiné zdobí také velké množství soch a najdete zde i dva vítězné oblouky, které jsou dominantou tohoto místa i dnes. Toto místo bylo významné pro křesťany, kteří zde nechali budovat kostely.

Koloseum

Dva tisíce let starý amfiteátr, tak to je právě Koloseum. Na začátku byla zmínka o velkých architektonických dílech a toto je jedno z nich. A že je opravdu velké. Toto divadlo bylo v prvopočátku schopno pojmout až padesát tisíc lidí. Pořádali se zde gladiátorské zápasy, zápasy s divou zvěří, popravy nebo rekonstrukce známých bitev a dramata, která čerpala z mytologie. Později bylo využíváno k vážnějším věcem a fungovalo například jako opevnění nebo křesťanská svatyně. Koloseum bohužel zasáhlo množství zemětřesení i nenechaví lidé, kteří si neodpustili odnést si nějaký ten „kamínek“ a tak je z něj dnes spíše zřícenina. I přes to všechno je však velmi oblíbeným místem mezi turisty a za dvanáct euro jej můžete navštívit i Vy.

Pantehon

Podle znalců nejlépe zachovaná památka Antického Říma, u níž se doopravdy zastavil čas. Jde o chrám z roku 27, což znamená, že zde máme další kousek historie. Dříve byl zasvěcen všem bohů, avšak později byl zkatolizován a zasvěcen Panně Marii. Stavba. Po požáru v roce 123 byl přestavěn a tak jediná původní část je mohutný portikus, který je podepírán šestnácti sloupy zakončenými korintskými hlavicemi. Vstupné zde není a byla by tedy opravdová škoda toto velkolepé dílo nevidět na vlastní oči.

Španělské schody

Ač Vám přijde prazvláštní, co je tak úchvatného na schodišti, nenechte své předsudky mluvit za sebe. Jde o jedno z největších a nejstarších schodišť tohoto druhu v celé Evropě. Ve výsledku celé schodiště tvoří 137 travertinových stupňů. Scházet se na toto místo chodí především mladí lidé. Schody jsou dost často k vidění v Italských filmech a bývají dokonce využívány jako kulisa pro návrháře luxusních módních značek při módních přehlídkách.

Pahorek Palatin

Patří mezi sedm nejslavnějších pahorků Itálie a jen tak mimochodem, je dokonce tím nejslavnějším z nich. Zabírá plochu o velikosti 2 km2. Dříve bylo toto místo něco jako luxusní čtvrt pro bohaté aristokraty, kteří si zde stavěli své domy. Dnes se z toho stal jeden velký palác, na který je velkolepá podívaná. Byl zde postaven i ženský klášter nebo Villa Farnese, která byla obklopena botanickými zahradami s altány. Zajímavostí může být, že otevírací doba je upravena tak, aby bylo zavřeno vždy hodinu před západem slunce. Návštěva areálu jako takového zpoplatněna není, avšak pokud budete chtít navštívit muzeum, přece jen bude pár euro potřeba.