Dovolená Itálie – alpské štíty, hluboké údolí, ledovcové jezera a živé města
Autor obrázku: Alberto Carrasco Casado

Právě  pro různorost se Itálie stala velmi vyhledávaným místem pro dovolenou. Pro Čechy je Itálie přitažlivá především nekonečnými plážemi, které omývá pět moří.

„Bota“ s názvem Itálie

Itálie je stát ležící na jihu Evropy. Svou rozlohou zaujímá celý Apeninský poloostrov. Mezi pozoruhodnost patří především to, že svým tvarem připomíná botu. Za své sousedy má Francii, Slovinsko, Švýcarsko a Rakousko. Uvnitř Itálie se nacházejí dva významné samostatné státy – Vatikán a San Marino.

Itálie je jedinečná pro každého návštěvníka. Není proto divu, že patří k nejnavštěvovanějším zemím světa. Dovolená v Itálii láká osoby i proto, že její břehy omývá pět moří – Středozemní moře, Ligurské moře, Tyrhénské moře, Jonské moře a Jaderské moře.

Ovšem láká i z toho důvodu, že je snadno dostupná. Za necelé dvě hodiny letu z České republiky vystupujete na italském letišti. Během chvilky se tak ocitáte na vytouženém místě a zasloužené dovolené. Itálie vás uchvátí kouzelným prostředím písčitých pláží, šumících palem a teplého moře. A přitom nemusíte opustit ani Evropu.

Spousta atraktivních míst pro turisty

Itálie má velmi členitý reliéf, takže pokud nechcete prožít dovolenou v Itálii jen u moře, naskytnou se vám i krásné turistické procházky. Východní pobřeží Itálie je ploché a písčité s častým výskytem lagun. Naopak je tomu na západním pobřeží. Západní pobřeží je velmi členité. Na Severu se rozprostírají Alpy. Celým poloostrovem prochází pohoří Apeniny. Především díky Alpám se stala dovolená v Itálii vyhledávanou i v zimě. Mezi Alpami a Apeninami leží Pádská nížina – nejúrodnější část Itálie.

Nejvyšší horou Itálie je Mont Blanc. Apeniny jsou seizmicky velice aktivní. Seizmickou aktivitu Apenin způsobuje přítomnost velkého množství sopek. Za návštěvu stojí především sopky Vesuv, Etna a sopečné ostrovy Lapari. Krásnými italskými ostrovy jsou Sicílie a Sardínie.

Neodolatelný kus historie

Při své dovolené v Itálii můžete navštívit historicky velice krásná místa. Je vlastníkem 47 památek UNESCO, což je nejvíce na světě. Nacházejí se zde centra umění jako jsou Řím, Florencie a Benátky. Na umělecké podklady narazíme na každém kroku.

Zajímavou historickou cenností, která by stála při dovolené v Itálii za návštěvu, jsou Benátky. Leží na 118 ostrovech a spojuje je přes 400 mostů. Město Benátky vzniklo na konci římského impéria. Obyvatelé utíkali do neobydlených částí země a obydlovali tak nová území. Rozdělují se na správní čtvrti – Cannaregio, Casttelo, San Marco, Dorsoduro, San Polo a Santa Croce.

Turisty nejoblíbenější a nejznámější čtvrtí je San Marco. Zde se nachází Dožecí palác, Chrám svatého Marca. Najdeme zde krásné stejnojmenné náměstí a piazzetu se dvěma sloupy, které se staly symbolem Benátek. Nejdůležitějším kanálem v Benátkách je kanál Grande, přes nějž se táhnou čtyři mosty.

Hurá na pláž!

Většina turistů vyhledává pro svou dovolenou v Itálii pobřeží. Velkou oblíbenost si získali dlouhé písčité pláže na Jaderském pobřeží. V poslední době, však turisté začínají objevovat krásy míst, které se vyhnuly masovému turismu. Sardinie patří mezi ostrov, na kterém jsou výborné podmínky pro potápění. Zajímavým zpestřením dovolené může být výstup na sopku či návštěva Pompejí.