Zanzibar – dovolená na kouzelném ostrově
Zanzibar – dovolená na kouzelném ostrově

Na světě existuje velmi málo míst, které dokáží vyvolat úžasnou romantickou atmosféru. Jedním takovým místem je ostrov Zanzibar. Ne nadarmo se říká, že Zanzibar je ostrovem tisící vůní Afriky a orientu. Zanzibar a dovolená je tím nejkrásnějším zážitkem, který si můžeme v životě dopřát.

Bližší informace o Zanzibaru

Autor obrázku: Sam Hawley

Zanzibar je souhrnným názvem pro dva ostrovy při východoafrickém pobřeží. Jedná se o jižní ostrov Zanzibar (svahilsky Unguja) a severní ostrov Pemba. Případně se název může vztahovat jen k ostrovu Unguja. Tento ostrov je velký 1 658 km 2 a hlavním městem je Zanzibar.

Ačkoliv v minulosti proslul zejména obchodem s otroky, dnes je vysněnou dovolenou pro mnoho návštěvníků z celého světa. Jde sice o africký ostrov, ale na každém kroku potkáte důkazy o zcela jiné příslušnosti. Svou kulturou, architekturou a životním stylem patří ke světu prastarého Osmánu. Sultáni z Ománu zde vládli přes dvě stě let. V roce 1832 přesunul sultán Seyyid Saída do Zaznzibaru hlavní město celé své říše.

Moře, dobrodružství, safari a odliv

Zanzibar je tím pravým místem pro rozplynutí vašich starostí. Vychutnáte si tady odpočinek u moře i dobrodružství na safari a spoustu překvapení. Klenot Indického oceánu se pyšní pestrou směsicí kultur. Mimo jiné je Zanzibar domovem námi velmi oblíbených druhů koření. Najdeme tu hřebíček, pepř, muškátový oříšek, skořici…

Při plánoví dovolené na Zanzibaru si dejte pozor na odliv. Je velmi důležité brát jej v potaz. Může velmi ovlivnit kvalitu dovolené. V severních letoviscích je to bez problémů, protože oceán tam téměř neustupuje. Na jiných místech však můžete být překvapeni, že moře je najednou mnohem dál.

Podnebí na Zanzibaru je tropické. Takže panuje sluníčko a teplo. Většinou dochází jen k minimálním výkyvům denních a nočních teplot. Pouze od druhé poloviny března do poloviny května trvá období dešťů. Ovšem ani tento fakt neznamená, že bychom si dovolenou na Zanzibaru nemohli užít.

Nekonečně dlouhé a úžasně bílé pláže

Jedním z hlavních turistických lákadel ostrova Zanzibar jsou pláže. Táhnou se tisíce kilometrů daleko. Není výjimkou, že nedohlédnete na konec pláže. Kokosové palmy a bělostný písek jen umocňují atmosféru ráje na zemi. Mezi nejhezčí pláže patří Matemwe, Pongwe nebo Jambiani.

Na východním pobřeží Zanzibaru je vstup do moře pozvolný. Naopak na severním pobřeží je pudší. Pláže jsou velmi často obklopené vápencovitými skalami. Zanzibar a s ním spojená dovolená vám přinese jedinečný zážitek v odrazu mořského přílivu a odlivu. V období odlivu moře ustupuje o desítky kilometrů, aby odhalilo, co ukrývá na svém dně.

Zanzibar má mnohé další, než „jen“ moře

Autor obrázku: Sam Hawley

Zanzibar dovelená je skvělou příležitostí pro všechny osoby, které kromě vodních radovánek láká i poznání nové kultury, místních lidí, zajímavých míst a stravy. Možností, kam si udělat výlet je nepřeberné množství. Kam se tedy vydat za poznáním? Rozhodně se vydejte do Starého kamenného města. Toto město stojí za to vidět.

Kamenné město známé pod názvem Stone Town, láká tisíce turistů. Mezi jeho největší lákadlo patří jeho proslulý trh. V klidu zde nakoupíte proslulé místní produkty. Máte jedinečnou příležitost promluvit si s místními lidmi. Ve městě najdete i rodný dům Frediho Mercuryho.

Kromě toho zde uvidíte i bývalou portugalskou pevnost či palác zázraků. Město navštivte ale až v odpoledních hodinách. Teprve tehdy se začíná probouzet k životu.

Nenavštívit některou farmu s kořením je hřích. Výlet na farmu koření si můžete zařídit individuálně na místě, či dopředu u cestovní kanceláře. K dispozici, tak budete mít průvodce, který vám vše ukáže. Na několik hodin se tak ponoříte do světa silné vůně a chuti. Obvykle je tento výlet spojen i s ochutnávkou koření. Kromě koření je možné ochutnat i kokosové mléko či čaj.

Nejčastěji navštěvují turisté severní letovisko Nungwi. Toto letovisko patří k nejstarším místům na ostrově. Také je často cílem individuálních cestovatelů. Ti zde seženou ubytování za rozumnou cenu. Dále se navštěvuje východní středisko Uoja či jihovýchodní Paje.