Turecko – kam na dovolenou 1
Kusadasi

Kusadasi je jedno z nejsevernějších letovisek u pobřeží Egejského moře.

Je ideální spíše pro mladší ročníky které hledají zábavu a rádi navštěvují památky kterých je v okolí Kusadasi požehnaně. Jsou zde spíše menší pláže s menšími vlnami takže kopání je vhodné i pro malé děti. V noci je zde velmi rušno a živo. Rozhodně se zde nebudete nudit.

[hana-code-insert name=’sklik468x80′ /]

V Kusadasi není draho takže nemusíte mít strach že vám nezbudou penízky na nějaký ten suvenýr. Nejznámější památko která je z tohoto letovisko opravdový kousek je Efés– což je proslulé antické město které patřívalo k Řecku.

Nedaleko Efésu se nacházel jeden ze sedmi divů světa – Artemidin chrám, který bohužel skončil stejně jako mnoha jiných velkolepých staveb- rozebrán na stavbu obydlí.

Dalším místem, které vybízí k návštěvě je Mareymana. Možná vám to nic neříká, nicméně jistě všichni znají pannu Marii – matku  Ježíše Krista . Marie skonala v malém kamenném domku nedaleko Efesu. Dnes je tento domek poutním místem s neuvěřitelnou atmosférou. Navíc zde pramení údajně léčivá voda.

Bodrum

Bodrum je přístavní městečko kam se jezdí rekreovat bohatí místní Turci. Nachází se na pobřeží Egejského moře. Najdete zde tedy spíše luxusnější rezidence, hezké udržované pláže a klidnou dovolenou. Dříve zde stálo mauzoleum – jedna stavba  ze sedmi divů světa ze kterého už zbyly pouhé vyprávění. Také zde byl postaven jeden z vodních tureckých parků .

Pokud máte rádi výlety, tak dovolená v Bodrumu je správná volba, nejenže můžete vyrazit do Efesu, ale také máte možnost navštívit Pamukkale –  krásnou bílou skálu odkud vytéká voda s léčivými účinky na pleť. V jejím okolí bylo vystaveno hned několik lázeňských zařízení. Krom bílého pramene zabarvujícího skálu zde existuje i železitý červený pramen. Ten má vysokou teplotu a lázeň v něm je příjemnou relexací.

Antalya

Antalya je jedním z těch velkých luxusních letovisek s krásnými dlouhými plážemi. Je obklopena několika národními parky a spoustou starodávných  památek. Není proto divu že se sem na dovolenou sjíždějí turisté z celého světa. Nachází se při pobřeží Středozemního moře. Je zde poměrně teplé moře a vysoká vzdušná vlhkost. Ale na druhou stranu na dovolené nemusí člověk sedět pouze na pláži a z Anatya máte opravdu kam vyrazit za poznáním.

Navštívit můžete třeba

  • Termessos – Národní park  jenž skrývá ruiny starověkého města které nedokázal dobýt ani sám Alexandr Veliký.
  • Olimpos Tento národní park se táhne podál pobřeží až za letovisko a dovolená Kemer.

Na jihu národního parku lze navštívit ruiny starověkého města Olympos. Člověku se až tají dech při pohledu na zříceniny v oleandrovém háji. V těsném sousedství starověkého města se nachází přírodní zajímavost s názvem Chimera. Jedná se o plameny, jež bez přičinění hoří již od dávných dob mezi kameny.

  • Köprülü – je národní park kde si můžete si zadovádět a  užít si  trochu legrace.

Můžet zde zkusit  divoký rafting na stejnojmenné řece či koupání v krásném kaňonu.

[hana-code-insert name=’inTurecko610x200′ /]

Alanya

Alanya je trochu menší letovisko než je Antalya. Rovněž leží při pobřeží Středozemního moře. Nachází se zde krásné avšak do hloubky  rychle se svažující pláže, které nejsou příliš vhodné pro děti. Dovolená v Alanya je typická většími vlnami, takže je toto letovisko vhodnější pro dobré plavce. V samotné Alanyi můžete navštívit zříceninu staré pevnosti, jež se tyčí na skále vybíhající do moře. Zajímavý je i takový výlet na lodičkách kolem pevnosti. Nevyjde příliš draho a budete mít možnost krásného koupání na otevřeném moři. Ti odvážnější se mohou pustit i do prozkoumání jeskyní které se nachází u pobřeží.

Pokud máte rádi památky tak můžete navštívit – amfiteátr v Aspendu, je stále  možné shlédnou  živé představení. Také je zde k vidění Side – antické město z dávných řeckých a římských časů.

Pro milovníky přírody a sportovního dobrodružství je ideálním místem k navštívení krásný národní park Köprülü. Zde je nádherný kaňon, jež vymlela stejnojmenná řeka. Voda  v nich je až fantasticky modrá a neskutečně ledová. Mezi nezapomenutelné zážitky patří rafting. Ten je dobré zařizovat ve velké skupině, dostanete pak množstevní slevu.

Kemer

Kemer– je menší letovisko u Středozemního moře. Nachází se v blízkosti národního parku Olimpos, na jehož území jsou k vidění hned dvě zajímavosti. Starověké město Olympos a ohnivá stráň Chiméra. Mezi starověkými zříceninami se vine oleandrový háj a ve vodě se zrcadlí krásné hory. Pláže v Kemeru jsou pěkné a moře zde je teploučké. Pokud míváte  problém se osmělit tak , tady to půjde jako po másle.

Pláže v národním parku jsou kamínkové a více strmé. Voda je zde však nádherně čistá. U národního parku můžete navštívit i místní hippie komunitu, která vám umožní spát pod širým nebem nebo si zde můžete vyzkoušet jaké je to  kouřit vodní dýmku.

Belek

Belek je luxusní letovisko u Středozemního moře. Jezdí sem především milovníci golfu a lidé vyhledávající více soukromí. Najdete zde spíše hotely vyšších kategorií a tomu odpovídají i ceny za služby a ubytování. Pláže jsou zde udržované a moře krásně teplé.

Z Belku se nabízí i řada možných výletů. Například do národního parku Köprülü, kde se nalézá krásný kaňon a divoká řeka. Zájemci zde mohou vyzkoušet rafting pod vedením zkušených instruktorů. Pokud se jedná o památky nabízí se možnost navštívit hned dvě krásná antická města – Perge, Side.

Fethyie

Fethyie – Je krásné menší letovisko jako stvořené pro všechny milovníky nádherného koupání.

Nachází se v hornaté oblasti uprostřed piniových hájů. A přestože se jedná spíše o menší letovisko rozhodně se zde nebudete nudit. Pokud si chcete užít trochu adrenalinového sportu můžete si zkusit paragliding. Místní hotely tuto trochu divokou zábavu nabízejí v rámci zpestření vaší dovolené.

Pokud chcete navštívit opravdu nádherné místo tak  je to Olu Deniz jedna z nejnádhernějších pláží v Turecku. Toto místo je nazýváno tzv“ Mrtvé moře“   snoubí se zde bělostná pláž s průzračně čistým mořem. Je to jedna z nefotografovanějších pláží v Turecku.

[hana-code-insert name=’sklik468x250′ /]