Kam na dovolenou v Řecku 3- ostatní místa
Dovolená v Řecku – kam se vypravit 2

poloostrov Chalkidiki

Chalkidiki – Je to poloostrov ležící v Egejském moři připomínající tři ostny Poseidonova trojzubce. Chalkidiki byly odedávna místem kam jezdívali Řekové na své dovolené ještě dříve než byly zpřístupněny jiná dnes známá místa. Najdete zde jako v celém ostatním přímořském Řecku krásné pláže,čisťounké křišťálové moře a spoustu památek. Nejzápadnějším z ostnů trojzubce je poloostrov Kassandra.

Jeho pobřežní část začíná u města Nea Kallikratia, které je jedním z nejznámějších přímořských letovisek na Chalkidiki. K němu přiléhá dlouhá písčitá pláž Nea Moudania. Prostředním z ostnů Poseidonova trojzubce je Sithonie, která je klidnější. Kdo hledá ruch a čilý noční život, může zamířit do Neos Marmaris. To je nejvýznamnější obchodní středisko a přístav v této části Chalkidiki. Třetí výběžek Athos je známý díky svaté hoře Athos. Hornatý poloostrov je obtížně přístupný nejen pro své přírodní zvláštnosti, ale zejména proto, že se na něm nachází tzv. Mnišská republika kam mají povolen vstup pouze muži nad 18 let a musí k tomu mít vyřízené zvláštní povolení.

dovolená Řecko

Řecko – poloostrov Peloponés

Peloponés – je krásný hornatý poloostrov na jihu Řecka. Peloponés omývá na východě Krétské moře a na západě moře Jónské. Krajina na poloostrově je opravdu krásná. Kromě zalesněných pohoří tu uvidíte olivovníky, citrusové a cypřišové háje, fíkovníky a další ovocné stromy. Pláže na Peloponésu jsou převážně písečné. Na Peloponésu najdete starodávná města ze kterých historie jenom srší. Například známá města jako Sparta, Olympie , Mykény či Korint.

[hana-code-insert name=’sklik468x80′ /]

Sparta

Město Sparta leží v jižní části Peloponéského poloostrova, na konci pohoří Taygetos. Sparta, jako většina řeckých měst, má bohatou a dlouhou historii, která byla zejména ve znamení vojenství. Sparťané byly vyhlášení bojovníci zejména v letech 400 – 300 př.n.l. Ve středověku bylo město opuštěno. Současné (moderní město) zde vzniklo teprve v roce 1836. Celkově ve městě Sparta žije přes 18 000 obyvatel.

Dovolená Řecko

Olympie

Olympia leží 22 km východně od města Pyrgos na severozápadě Peloponésu. Právě tolik známé olympijské hry vznikly v tomto krásném řeckém městě- Olympia a podle něho dostaly i svůj název který je dodnes symbolem sportu. První hry se zde konaly již 776 př.n.l. a od té doby se v starověkém Řecku konal pravidelně tento starověký rituál. Olympia byla místem z nejsvětějších, zasvěcena samotnému Diovi, otci olympských bohů.

[hana-code-insert name=’inReckoko610x200′ /]

Mykény

Mykény patřily ve 2. tisíciletí př.n.l. k nejvýznamnějším městským centrům. Byly proslulé svým zlatem. Po zániku Kréty, výbuchem sopky, se staly Mykény nejmocnějším městem v Řecku. Příčina zhroucení zjevně vzkvétající mykénské civilizace zůstává jednou z největších záhad dějin doby bronzové. Pylos, Mykény, Tíryns, Midea – téměř všechny velké paláce zanikly v době kolem roku 1200 př. n. l. Zbytky opevněného palácového komplexu objevil až r.1874 slavný Heinrich Schliemann.

Korint

Korint, někdy se píše i Korynt byl starověký Řecký městský stát. V současnosti je to řecké město ležící v Korintské šíji, v úzkém pásu mezi Peloponéským poloostrovem a pevninou. Dnešní Korint je správním centrem stejnojmenné řecké prefektury. Nachází se zhruba 80 kilometrů jihozápadně od Atén.

dovolená Řecko

Athény

Athény bylo v minulosti kolébkou civilizace.Právě v řeckých Athénách vznikla demokracie. Athény bylo město myslitelů a filozofů. Athény patřily k nejsilnějším státům starověkého Řecka a pomocí památek si pro nás zachovaly trochu té slávy dodnes. Athény najdete na poloostrově Attica obklopenými horami Ymmytos, Penduli a Parnitha. Přesto se zde drží podnebí jedno z nejlepších na světě. Možná proto jsou Athény politickou, finanční,a kulturní špičkou celého Řecka.

Co můžete navštívit v Athénách

Pireus – centrální obchodní přístav jen pár kilometrů od Athén. Akropole – starověká pevnost která sloužila k ochraně obyvatel Athén. Její mohutné opevnění je zachované dodnes. Na Akropoli dříve stála socha Pallas Athény, ochránkyně města. Parthenón – tento starověký chrám byl vybudovaný 447 př.n.l. Stála zde obří socha Athény která měřila 11 m.Při obléhání byl bohužel chrám poškozen. Propylaie – vstupní monumentální mramorové schodiště a brána s pěti vstupy, které se na noc, případně v nebezpečí zavíraly a Akropole se měnila na pevnost. Athénská agora – Centrum antických i dnešních Athén tvoří starověká Agora. I když pojem agora znamená tržiště, v žádném případě to ani dnes, natož v dobách největší slávy, nebylo jen obchodní centrum. Stály zde administrativní budovy, chrámy i soudy. Zde mohl občan města najít veřejné služby i vše, co potřeboval k běžnému životu. Tady se nakupovalo a prodávalo, ale zároveň se dělala politika.

dovolená Řecko

[hana-code-insert name=’sklik468x250′ /]