Řecko základní informace
Řecko základní informace

Řecko jinak oficiálně Řecká republika  leží v jihovýchodní Evropě na jihu Balkánského poloostrova na poloostrově Peloponés. Řecké břehy omývají hned tři  moře – Egejské moře Středozemní  moře a Jónské moře. Řecko sousedí s Tureckem, Albánií, Bulharskem, Makedonií. Hlavním městem Řecka jsou Atény. Úředním jazykem této země je řečtina.

Řecko dovolená Kréta

K Řecku patří okolo dvou tisíc ostrovů a ostrůvků z nichž většina leží v Egejském moři.

[hana-code-insert name=’sklik468x80′ /]

Řecké ostrovy jsou nám velmi známé neboť tyto krásná místa se stávají čím dál častěji cílem naší dovolené. Z nejznámějších ostrovů které stojí za zmínku je například Kréta, Rhodos, Korfu ,Zakynthos, Kos, Lesbos, Santoriny, Lefkada..

Čtyři pětiny Řecka jsou hornaté. Řecko zabírá plochu 131 940 km2.

Nejvyšší horou Řecka se svými 2 917 m.n.m je Olymp. Okolí hory bylo v roce 1938, díky vzácným živočichům a rostlinám, prohlášeno za národní park. Olymp se nachází nedaleko Soluňského zálivu v severní části Řecka (od moře leží pouze kolem 20 km).

Řecko dovolená Kréta

Řecko láká na dovolenou nejen historií, ale zejména přírodními krásami, jako jsou překrásné pláže, jeskyně, kotliny, nádherná úbočí i scenérie vysokých řeckých pohoří. 98% věřících Řeků jsou pravoslavní, zbytek tvoří muslimové, římští katolíci, židé. Úředním jazykem Řeků je řečtina, ale domluvíte se zde většinou i anglicky.

Řecko má středomořské klima. Tudíž léta jsou zde dlouhá od půli května do půli října. Zimy jsou mírné. Od půli října do února je zde období dešťů. Se sněhem se zde setkáte velmi zřídka. V Řecku se platí evropským platidlem  – Eurem, které má 100 centů. Nyní je kurz k české koruně asi 26 Kč / 1 euro.

V letoviscích najdete směnárny téměř na každém rohu. Peníze si můžete dále vyměnit třeba v hotelu či bance. Z dovolené v Řecku si můžete přivézt mnoho krásných suvenýrů. Například tkané koberečky, keramika, netradiční šperky, olivová mýdla, koření , víno a v neposlední řadě sýry či med s ořechy. V Řecku na trhu se smlouvá i když to není tak časté jako třeba v Egyptě nebo jiných afrických zemích.

Řecko dovolená Kréta

Táboření ve volné přírodě je v Řecku zakázáno. Ale v případě že vás vyhmátne policie tak to většinou konči pouze domluvou aby jste do 24 hodin vyklidili tábořiště. Dejte  si však pozor, aby jste nenarušili vojenský prostor podél státních hranic. To by jste si mohli dovolenou pokazit skutečnou nepříjemností.

[hana-code-insert name=’inRecko610x200′ /]

V období léta je v Řecku mnoho turistů a proto stoupá riziko krádeže,proto raději nenechávejte své věci obzvláště cennosti s doklady bez dozoru. Ale jinak Řekové samotní jsou velmi slušný národ a řecké ostrovy patří k nejbezpečnějším místům na světě. Přechovávání jakéhokoli množství drog je postihováno dlouholetými tresty.

Nůž či slzný plyn ve vašem příručním zavazadle bude posuzován jako nepovolené ozbrojování. Potápění s přístroji je dovoleno jen v některých lokalitách a na zvláštní povolení.

Návštěva mnišského státu Athos (Agios Oros) je umožněna pouze mužům starším 18 let, navíc je třeba o povolení žádat ředitelství pro kostely MZV Řecka (Athény, Zalocosta 2, tel.: 362 68 94) nebo Ministerstvo pro severní Řecko v Thessaloniki (Platia Dioikitiriou, tel.: 031/ 270 092) a to s dostatečným předstihem, protože pro tuto oblast je počet návštěvníků limitován.

Řecko dovolená Rhodos

Voda z kohoutku je v Řecku pitná, jen vás může překvapit trošku jiná chuť.Ale jinak je nezávadná a kontrolovaná stejně jako voda u nás. Trochu jiný způsob je používání toalet. Narozdíl od záchodů v České republice je zde potrubí užší a není uzpůsobené ke splachování toaletních papírů. K tomuto účelu slouží koše či nádoby vedle WC.

Pokud se nechcete dostat do problému s ucpáním odpadu tak je lepší řecké wc požívat tak jak se má. Časový posun je v Řecku + 1 hodina. Pokud  cestujete na dovolenou do Řecka musíte si tedy na hodinkách nastavit o hodinu více. Dále se Řecko od Čech liší tzv.odpolední siestou. To je obvyklá odpolední pauza kterou si Řekové dopřávají v čase toho největšího horka.( 14:30-17). V tyto hodiny bývá v obchodech zavřeno.

Řekové si velmi váží rodinného života. Rodina je pro ně posvátná. Pokud vyrazíte do Řecka s dětmi budete zde přijati s otevřenou náručí. I když dnes už se hodnota ženy ne posuzuje pouze podle  počtu dětí tak je v Řecku zachována úcta k tradičním hodnotám.

Řecko je prostě nádherná země. Určitě stojí za navštívení.

[hana-code-insert name=’sklik468x250′ /]