Kam na dovolenou v Řecku 1- ostrovy
Kam na dovolenou v Řecku 1- ostrovy

Řecko – Ostrov Korfu

Korfu je jeden z nejkrásnějších a v nejnavštěvovanějších ostrovů v Řecku.

Tisíce návštěvníků každoročně přitahují rozmanité krásy ostrova – zalesněná pohoří, útesy spadající strmě do průzračně čisté vody, množství cypřišů a olivovníků, překrásné romantické zátoky a spousty úžasných pláží.

Neobvyklá hojnost zeleně je dána hlavně příznivými přírodními podmínkami, protože kromě teplého podnebí je Korfu často zkrápěno vydatnými dešťovými přeháňkami, což u ostatních jižnějších řeckých ostrovů není tak obvyklé.
Proto se ostrov na jaře doslova topí v záplavě květů – např. zde roste více než 40 druhů orchidejí.

Najdete zde snad všechny typy pláží. Rozlehlé písečné pláže na jihozápadě, menší písečné pláže na jihu. Na jihovýchodě jsou pláže písčito – oblázkové. Na severu dlouhé pláže s bílými oblázky.

Hlavním město Korfu je Kerkyra. Krásné původní historické centrum, malebné uličky lemované obchůdky kavárnami a hospůdkami určitě stojí za navštívení.

V Kerkyře se nezapomeňte zajít podívat na Esplanádu.
Je jedno z největších řeckých náměstí, které se rozprostírá před Starou pevností a ze něhož je to jen pár kroků přímo do centra města.
Na tomto náměstí naleznete řadu zajímavých budov (benátské domy, arkádové budovy) a také několik soch místních osobností.

[hana-code-insert name=’sklik468x80′ /]

Pokud ale něco v Kerkyře opravdu stojí za návštěvu, tak je to klášter Vlacherna, je to zřejmě nejfotografovanější místo celého Korfu.
Tento klášter je umístěn na jižním cípu poloostrova Kanoni mimo rušné centrum.

Z Korfu si můžete přivést i nějaký pěkný suvenýr aby vám připomínal příjemné chvíle vaší krásné dovolené.

Může to být například: med, koření,výrobky z olivového dřeva či Koumkuat což je podstatě malý pomerančovník ze kterého místní vyrábí marmeládu či sladký likér.

dovolená Řecko

Řecko- ostrov Rhodos

Ostrov Rhodos neboli ostrov slunce je jednou z nejslunečnějších oblastí v Evropě. Se svými 300 slunečnými dny v roce je zárukou hezkého počasí na vaší dovolené.

Přestože průměrné teploty na Rhodosu jsou jedny z nejvyšších, díky svěžím mořským větrům bývá počasí snadno snesitelné i během letní sezóny.

Pokud se zajímáte aspoň trošku o památky tak vás jistě budete vědět, že tu stojí jeden ze sedmi divů světa – Rhodský kolos.

Rhodos najdete v Egejském moři jen 10 km od Tureckého pobřeží.Rhodos je čtvrtým největším ostrovem v Řecku a rozkládá se na území 1398m2.

Povrch Rhodosu je poměrně hornatý a rozervaný četnými říčními koryty, která v létě bývají zcela vyprahlá.
Rhodos je ostrovem s překrásnými plážemi a ojedinělými historickými památkami. Jeho hlavním zdrojem příjmů je v současnosti turistický ruch.

Rhodos zaručuje báječnou dovolenou pro každého.
Na své si tu přijdou vyznavači vodních sportů i rodiny s malými dětmi.

Pokud se na svou dovolenou vypravíte právě na Rhodos určitě nezapomeňte navštívit známé Údolí motýlů kam se slétávají pářit tisíce různých motýlů.
Hlavní město Rhodos je Rhodos a má asi 90 000 obyvatel je to téměř polovina zdejší populace.

Co byste ještě měli vidět na Rhodosu

Město Rhodos . Město Rhodos, ležící na severním cípu ostrova, může svým návštěvníků nabídnout krásné pláže, moderní město a spojení gotických staveb s antickými.

Gotické opevnění města se sedmi bránami, baštami je mohutné a téměř v celém městě vás bude doprovázet.
Mezi nejhezčí antické památky ve městě patří Apollonův chrám a antický stadion.

Symbolem města a celého ostrova jsou dvě bronzové sochy jelena a laně v přístavu. Ve starém městě se nachází zajímavá turecká a židovská čtvrť.

Město Lindos. Lindos je malé městečko na východní straně ostrova. Dominantu městečka tvoří starověká Akropole, která byla ve středověku opevněna, se zříceninami chrámu bohyně Athény.

[hana-code-insert name=’inRecko610x200′ /]

Řecko-ostrov Kréta

Kréta – Tento legendami opředený ostrov jehož historie sahá až do 6000 let před naším letopočtem zná snad každý absolvent základní školy.
Kréta je nádherný ostrv nabízející překrásné pláže, křišťálové moře a plno velmi historických památek.

Ať se rozhodnete na své dovolené poznávat či polehávat na pláží Kréta je pro vás to pravé místo na dovolenou.

Kréta je největší z ostrovů Řecka. Hlavním městem na Krétě je město Heraklion.Žije zde více než 130 000 obyvatel.

Samozřejmě najdete ve městě významný přístav odkud odplouvají lodě na další blízké ostrovy.
Kréta je velmi hornatý ostrov především ve své středozemní části. Místní hory často přesahují výšku 2000 m. n.m.
Nacházejí se zde čtyři významná pohoří- Lefka Ori, Psiloritis (2 456 m – nejvyšší hora ostrova), Dikti, Kedros a Thripti.
Na ostrově si lze také prohlédnout nejdelší (je dlouhá 16 km) a nejhezčí soutěsku v Evropě s názvem Samaria.

dovolená Řecko

Řecko- ostrov Zakynthos

Zakynthos– neboli zelený ostrov je třetí největší ostrov v Jónském moři.

Má rozlohu 406 km2.Je stejně jako většina řeckých ostrovů hornatý i když zdejší vrcholy dosahují nejvíce okolo 750 m.n. (Vrachiónas- 756 .n.m)

Středisko Laganas na jihu je největším letoviskem na ostrově. Leží podél několikakilometrové pláže s jemným pískem a pozvolným vstupem do moře.

Nachází se zde nespočet obchodů a obchůdků, restaurací, taveren, barů, klubů a diskoték, díky nimž si letovisko vysloužilo přezdívku řecké Las Vegas.

Na ostově žije přes 41 000 obyvatel a hlavním městem je Zakynthos (žije zde kolem 16 000 obyvatel) .
Za prohlédnutí na ostrově stojí pláže na severu ostrova s názvem Navagio, kde vás uchvátí prudké skály svažující se rychle do moře a písečné pláže pod nimi. Najděte si tu svoji – Dovolená Zakynthos.

Také zvláštností ostrova je že se zde vyskytuje ohrožený druh želv (karety obecné) která byla na ostatních ostrovech vyhubena.

Řecko – ostrov Lefkada

Lefkada – Ostrov Lefkada leží u severozápadní části Řecka pod ostrovem Korfu. S pevninou je spojen pomocí zvedacího mostu (od pevniny je Lefkada vzdálena pouze 1 km).

Pláže na Lefkádě jsou považovány za nejkrásnější v celém Řecku.

Díky vápencovému podloží má zdejší moře barvu toho nejryzejšího tyrkysu a modři, a při pohledu na mořskou hladinu někdy až bolí oči.
Vápencové masy na pobřeží se navíc svažují strmě dolů a znesnadňují tak člověku přístup k přenádherným plážím.

Protože zde v minulosti docházelo poměrně často k zemětřesením si Lefkáda zachovala ze všech ostrovů svou neporušenost a nezničenou krásu.

Toto turisty dlouho neobjevené místo vám na vaší dovolené nabídne jak krásné pláže a moderní střediska ale i úžasnou tvář středozemního venkova.

Mys na jihu ostrova je sám o sobě opředen celou řadou legend. Podle jedné ze starověkých bájí právě z něj skočila známá antická básnířka Sapfó z nešťastné lásky ke krásnému převozníkovi Phaonovi, jenž ji opustil.

Podle další z pověstí se na nejjižnějším výběžku nacházel vchod do Hádovy říše – při pohledu do hypnotizujících hlubin moře pod útesem vám bude i dnes zřejmé, proč si to starověcí obyvatele Řecka mysleli.
Ve starověku zde stál Apollónův chrám (dnes je místo něj maják), u něhož byli svrhávány do moře lidské oběti. Aby byl pád zbržděn a prodloužen, byli k obětem přivazováni živí ptáci.

Hlavním městem Lefkády je Lefkáda kde žije asi 10 000 lidí.Tedy asi polovina populace na celém ostrově.

Dovolená Řecko

Řecko- ostrov Kefalonia

Kefalonia– Překrásná divoká příroda, nespočet zálivů, čisté tyrkysové moře, bouřlivá historie a pohostinné obyvatelstvo, to všechno je Kefalonie!

Kefalonia je šestým největším ostrovem v Řecku s hlavním městem Argostoli.

Na kefalonii žije asi 45 000 obyvatel.

Kefalonie je velmi hornatá. Nejvyšší hora, Mega Soros, se zvedá až do výšky 1628 m n. m.
Na ostrově uvidíte kromě hor také zelená údolí, krápníkové jeskyně, divoce rostoucí květiny.
Z památek tu můžete obdivovat pozůstatky benátských pevností i antických staveb, bohatě zdobené kláštery a kostely.
Například klášter Atrou a kostel Sv. Gerassima, patrona ostrova.

V hlavním městě Argostoli uvidíte například kamenný most Drapanu z roku 1813, který spojuje Argostoli s protějším břehem, nebo pomník Radikalu, považovaný za symbol svobody.
Nedaleko Argostoli pak můžete vidět jednu geologickou zvláštnost – mořské mlýny Katavotres.
V hlubokých dírách tu neustále mizí množství mořské vody, které se po 17 kilometrech pod zemí objevuje na protilehlé straně ostrova v jeskyni Melisani.

Další zvláštností ostrova, dodnes neobjasněnou, je Kunopetra, skála v moři, která se rytmicky pohybuje.

dovolená Řecko

Řecko- ostrov Santoriny

Santoriny – Tento ostrov byl původně sopkou než v roce 1450 př. n.l. vybuchla a velkou část ostrova zničila.
Po výbuchu zbyl jen zlomek ostrova Santorini v podobě půlměsíce Thira a ostrůvky Thirasia, Aspronisi, Nea Kaimeni a Palea Kameni.
Mohutná vlna šířící se od centra výbuchu zaplavila i Krétu, a způsobila zánik minojské civilizace. Katastrofa se také někdy považuje za zdroj pověsti o Atlantidě.

Hlavním městem je Fira. Je to překrásné bílé město na okraji sopečného kráteru.
Nachází se zde archeologické, námořnické muzeum a muzeum Megaro Gizi, kde můžeme zhlédnout díla novořeckých malířů.
Ostrov Santoriny je mimořádně krásný. Nehodí se však příliš pro rodinnou dovolenou s dětmi protože pláže jsou zde hůře přístupné.

[hana-code-insert name=’inRecko610x200′ /]

Dovolená Řecko

Řecko- ostrov Kos

Kos – někdy nazýván jako ostrov Hippokratův, neboť je rodištěm slavného otce medicíny Hippokrata se nachází v jižní části Egejského moře . Od turecké pevniny leží pouze 2km.

Na ostrově Kos se nachází spoustu památek z Helénistických či Římských dob. Pohoří Dikeos se táhne téměř po celé délce ostrova.

Příliš vysoká pohoří zde nečekejte, nejvyšší hora ostrova měří pouze 846 m..

Hlavním městem je Kos, který oplývá starodávnými památkami jako antická Agora, Asklepion či Hippokratův platan.
Na ostrově žije kolem 30 000 obyvatel.

Od července do srpna probíhá každoročně Hippokratův festival.

Festival zahrnuje množství kulturních akcí, jako jsou například koncerty lokálních řeckých skupin, starověká divadelní představení, tradiční i moderní taneční vystoupení a další umělecké exhibice.

Řecko-ostrov Thassos

Thassos – tento nevelký ostrov nabízí rovněž nádhernou dovoleno pro všechny kategorie turistů.
Ostrov thassos též „ostrov bájných sirén „ nabízí luxusní střediska krásné pláže i mnoho historických památek.

Na jaře je ostrov nejkrásnější. Jeho povrch je ozdoben zelení , která během léta postupně vysychá a hrozí zde riziko požárů.

Na ostrově najdete olivy které zde mají mnohaletou tradici v pěstování ale i například pinie,duby ,ořechy.. Nebo bylinky jako tymián, rozmarýn, oregáno.

Na ostrově žijí převážně menší živočišné druhy plazů , ještěrek a ptáků. Potkat z hadů zde můžete třeba slepýše, ale byla zde viděna i zmije písečná , která jak už název napovídá dokáže své tělo dokonale maskovat v písku.

Hlavním městem Thassosu je Limenas. Žije zde asi 3000 obyvatel.
Najdete zde množství památek jako tržiště Agora, amfiteátr, pevnost Akropole, pozůstatky Apollónovy svatyně.

Dovolená Řecko

Řecko-ostrov – Lesbos

Lesbos – je třetím největším ostrovem Řecka a osmým největším ostrovem ve Středozemním moři.
Nachází se v Egejském moři, nedaleko tureckého pobřeží.
Je to hornatý ostrov sopečného původu, což dokládá množství termálních pramenů, které tu vyvěrají ze země. Lesbos je plný zeleně, kterou tvoří především olivovníky a borovicové lesy.

V západní části ostrova se v hornatém terénu skrývá zajímavý přírodní úkaz – zkamenělý les.

Je to druhý největší zkamenělý les na světě. Vznikl před 20 miliony let, kdy v této oblasti rostly až 100 metrů vysoké stromy.
V důsledku sopečné činnosti byl les pokryt lávou a tunami země. Kmeny stromů pak zkameněly.
Působením dešťů a seismickou aktivitou se les později znovu prodral na povrch. Dnes tu uvidíte unikátní geologické útvary.
Tento les byl vyhlášen chráněnou přírodní památkou.

Hlavním městem ostrova Lesbos je Mytilene. Je to živé universitní město s pěkným přístavem a starobylou pevností.

Za navštívení na Lesbosu stojí jistě zátoka Kaloni kde můžete pozorovat houfování ptáků kteří sem přilétají z teplých krajin. (labutě, kormoráni, ledňáčci..)
Také se zde koná každoroční festival sardinek.

dovolená Řecko

Kypr

Ostrov Kypr nebo také Afroditin ostrov je třetím největším ostrovem středomoří.(po Sardinii a Sicílii)
Nachází se 113 km od pobřeží Turecka.
Dříve to býval jeden ostrov , dnes je díky občanským neshodám rozdělen na část řeckou a část tureckou a kousek půdy zde má i Velká británie. Proto je důležité si dobře promyslet cíl vaší dovolené.

Pro řeckou část platí při vstupu podmínky jako do jakékoli jiné členské země Evropské Unie. Do části turecké je nutné mít pas platný minimálně ještě půl roku po odjezdu z tureckého Kypru.
K ostrovu Kypr patří krásné pláže, čisté moře, malebné zátoky i nezničená příroda.
Jen málokde se na tak malém kousku země můžete setkat se dvěma tak rozličnými kulturami.

[hana-code-insert name=’sklik468x250′ /]