Dovolená v Rakousku
Autor obrázku: Peter Siroki

Rakousko je zemí, která nabízí jedinečné podmínky k prožití dovolené. Můžete se kochat přírodou, najít sami sebe. Vyzkoušet si můžete i meze svých možností. Ať už se rozhodnete pro proniknutí do fascinujícího světa hor po svých, nebo se tam necháte vyvést lanovkou, záleží jen na Vás. Nezapomenutelná krása a zážitky z přírody jsou tu pro každého z nás.

Při dovolené v Rakousku nezáleží na věku ani kondici

Dovolená v Rakousku je vhodná pro každého člověka, ať už pro mladého či pro seniora. Nikde jinde v Evropě nenajde tolik rozmanitých druhů krajiny soustředěných na semknutém prostoru, jako je tomu v Rakousku. Při dovolené uvidíte krásné a majestátné horské hřebeny a sytě zelené lesy. V příjemně přehledné blízkosti najdete i teplá jezera s průzračně čistou vodou.

Podrobnosti o Rakousku

Rakousko je vnitrostátní republika ležící ve střední Evropě a je spolkovým státem. Funguje jako federativní republika se systémem parlamentní demokracie. Celková rozloha činní 83 858 km 2. Skládá se z devíti spolkových zemí. Každá země má svou spolkovou vládu.

Rakousko sousedí na západě s Lichnštejnskem a Švýcarskem, s Itálií a Slovinskem na jihu. Na východě hraničí se Slovenskem a Maďarskem. Severními sousedy jsou Česká republika a Německo. Největšími městy jsou Vídeň, Štýrský Hradec, Linec, Insbruck a Salzburg.

Rakousko nebo-li Österreich je název, který v češtině znamená východní říše. Tento název pochází již z roku 996 z listiny císaře Otty III. České pojmenování Rakousko vzniklo především díky pohraničnímu hradu Ratgoz. Hrad se nachází na soutoku Dyje. Název hradu čeští obchodníci zkomolili na Rakús, nejprve tak pojmenovali území okolo hradu a později celou zemi.

Dovolená v Rakousku Vás bude lákat především malebnou krajinou

Rakousko patří mezi jednu z nejoblíbenějších evropských destinací pro trávení dovolené. Naleznete zde vysokohorské terény a vysokou kvalitu služeb. Problémem nebude ani jazyk. V Rakousku se velice dobře domluvíte německy, anglicky. Občas tu zazní i čeština.

Povrch Rakouska je hornatý. Zahrnuje celé Východní Alpy. Jedná se tak o Tyrolské Alpy, Vysoké Taury, Nízké Taury, Severní vápencové Alpy, Jižní vápencové Alpy, Vídeňský les. V Horních a Dolních Rakousech, severně od řeky Dunaj leží jižní pohoří Českého masivu. Toto pohoří pak zasahuje dále do České republiky a Bavorska. Na severovýchod zasahují svým okrajem Západní Karpaty.

Nestálé počasí

Jediné, co může na dovolené v Rakousku trošku zlobit je počasí. Rakousko má smíšené klima. Jedná se o tak zvané panonské klima, což je směs kontinentálního a oceánského podnebí. Díky této zvláštnosti, je východní Rakousko známe krutými zimami a horkými léty s celoročně nízkými srážkami.

Západní Rakousko podléhá méně silným podnebním podmínkám. Jsou zde mírnější zimy a horká léta. Leží zde také oblasti bohaté na srážky. Z tohoto důvodu velmi dobře zvažte, kam plánujete svou dovolenou v Rakousku.

Krásy historie země i měst

Při své dovolené v Rakousku můžete poznat mnoho architektonických prvků a staveb. Kultura je v Rakousku velmi široká. V každém architektonickém slohu zde vznikla výjimečná díla, z nichž je mnoho zapsáno na kulturním seznamu dědictví UNESCO. S Rakouskem jsou spjati i hudební umělci. Nevynechávejte návštěvu historické Vídně. Vídeň si zamilujete a naprosto vás okouzlí.

Za návštěvu také stojí jezero Achenese. Jedná se o největší jezero Tyrol s označením Apský fjord. Z ptačí perspektivy okolních vápencových štítů připomíná mořský záliv drsnější Skandinávie. Ve skutečnosti je však příjemnou destinací pro odpočinek. Dovolenou zde můžete zažít jak opalováním a lenošením u vody, tak i vysokohorskou turistikou.

Dopřát si můžete i jízdu historickou parní lokomotivou. Lokomotiva jezdí po historické ozubnicové úzkokolejce. Trasa začíná v Jenbachu a končí na břehu jezera Seespitze. Opravdu krásný celodenní výlet.

Dalším turisticky velmi oblíbeným místem je Bodamské jezero. Bodamské jezero je označováno za rakouské moře. Z mnoha břehů Bodamského jezera nedohlédnete na jeho konec. Turisty láká především čilá lodní doprava, která spojuje atraktivní místa všech zemí Bodamského jezera. Vybrat si můžete z pestré palety tras.