Dovolená – opalovat se nebo poznávat?

Cestování je velmi oblíbenou aktivitou řady lidí. Je to totiž jedna z činností, která nezevšední a nikdy neomrzí. Záleží jen a pouze na nás, kam se vlastně vydáme a jaký bude náš program cesty. Cestování je v dnešní době také velmi jednoduché. Dopravními prostředky se dostaneme téměř na kterékoliv místo naší planety a není to ani časově náročné.

poznavaci-zajezdyDovolená – opalovat se nebo poznávat?

Samotná dovolená je ale poněkud jiným cestováním, než na které bychom byli zvyklí. Někdo hovoří o tom, že dovolená vlastně ani cestování není. Když si vybereme pobytový zájezd a jsme po celou dobu ubytováni na jednom místě, danou zemi nemáme šanci poznat. Určitě na tom něco pravdy je, ovšem nemusíme jet na dovolenou pobytovou.

Dovolená může být totiž i pobyt plný akce, poznání a poučení. Na tento typ trávení dovolené, tedy aktivní dovolenou, se hodí především poznávací zájezdy.

Poznávací zájezdy jsou určeny pro aktivní dovolenkáře, kteří nechtějí trávit všechen čas na pláži u moře, ale chtějí poznat danou zemi. Současná nabídka cestovních kanceláří nám nabízí opravdu velké množství druhů a typů poznávacích zájezdů. Nemusíme se vydat pouze po Evropě za památkami, můžeme zkusit i méně známé země, které překvapí svou rozmanitostí.

Kdy a kam jet

makarska-rivieraOtázka, kam a kdy se vlastně vydat, není na místě. Cestovní kanceláře a cestovní agentury nabízejí po celý rok širokou škálu různých druhů a typů zájezdů. Nemusíte se tedy pouze těšit na léto, ale vycestovat do teplých krajů můžete i v zimě, na podzim či na jaře a pro některé destinace je to dokonce vhodnější, protože např. tropické podnebí bude v zimních měsících snesitelnější.

Poznávací zájezdy probíhají především na jaře a na podzim. Ale rozhodně nelze říct, že to tak platí vždy. Poznávací zájezdy do exotických letovisek jsou v kurzu po celý rok a jejich obliba stále stoupá s tím, jak jim Češi dávají přednost před samozřejmostmi jako jsou Chorvatsko, Bulharsko nebo Itálie.

Dovolená nemusí být nuda na pláži nebo na hotelu. Záleží opravdu jen na vás, kam se vydáte, kolik do sebe investujete a jak bude váš program vypadat. Možnosti jsou takřka neomezené, a pokud vám to dovolí finanční situace, jsou zde i zájezdy typu „Cesta kolem světa“. A to je pak již úplně jiný druh cestování.