Izrael – geografie
Izrael – geografie

Izrael, stát blízkého východu naleznete v oblasti jihozápadní Asie. Břehy Izraele omývá Středozemní moře. Izrael se rozkládá na území 27 799 km 2. Z toho asi 2% tvoří vodní plochy. Izrael sousedí s Libanonem, Sýrií, Jordánskem a Egyptem. K Izraeli připadá i západní břeh Jordánu a pásmo Gazy, což bylo území spravované Palestinou.

Izrael je díky tomu už pár desítek let ve válce s Palestinci a ostatním arabskými státy. S Egyptem a Jordánem už uzavřela mírovou dohodu. Nyní se jedná a uzavření míru i s Palestinou. V Izraeli žije přibližně 7,5 miliónů obyvatel, je to jediný židovský stát na světě. Žije zde asi 76% Židů. V Izraeli žijí též křesťané, izraelští Arabové a jiné národnostní menšiny. Izrael je demokratická republika  s rovným volebním právem.

Navzdory tomu, že Izrael je malou zemí, nacházejí se zde rozmanité geografické jevy a zvláštnosti, například  Negerská poušť na jihu či horské hřbety  Galileje , Karmelu a Golan na severu. Východně od centrální vysočiny se nachází Jordánské údolí jež je částí  Velké příkopové propadliny. Řeka Jordán teče od hory Hermon přes Chulské údolí a Gálilejské jezero do Mrtvého moře, které je nejníže položeným místem na Zemi.

Na jihu se rozkládá údolí Vádí al Araba končící v Arabském zálivu  Rudého moře. Pro Izrael a Sinajský poloostrov jsou jedinečné erodované kráterovité útvary zvané machtešim.

[hana-code-insert name=’sklik468x250′ /]