Egypt, základní informace
Egypt – co byste měli znát

Egypt je arabská republika v severovýchodníAfrice  (malou částí též v Asii). Na západě hraničí s Líbií,  na jihu se Súdánem, na severovýchodě s Izraelem. Ze severu ho omývají vody Středozemního moře , z východu moře Rudého.

Tato země je známá především díky starověké civilizaci a několika světově proslulým monumentům, jako jsou například pyramidy v Gíze a Velká sfinga. Město Luxor které se nachází na jihu Egypta, skrývá početné starověké artefakty, jako například chrámový komplex Karnaka a Údolí králů.

[hana-code-insert name=’sklik468x80′ /]

Egypťané jsou obecně považováni za kulturně a politicky důležitý národ středního východu. Ve městech  jako KáhiraAlexandrie žije přibližně polovina obyvatel. Velkou část  Egypta tvoří poušť Sahara, která  je pouze velmi řídce obydlena. Sahara se díky protékající řece Nil dělí na poušť Arabskou, Lybijskou, Nubijskou.

Nil je jediná řeka která Egyptem protéká. V roce 1970 byla na Nilu postavena  Asuánská přehrada. Je 111 metrů vysoká a má rozlohu 5000 km2.  Asuánská přehrada je dlouhá 500km,  zasahuje až do Súdánu.

K Egyptu náleží též Sinajský poloostrov, ohraničený Suezkým a Akabským zálivem. Sinajský poloostrov již patří geograficky k Asii. Ale politicky patří stále k Egyptu. Stojí zde nejvyšší hora Egypta, Hora sv. Kateřiny (Gebel Katherína) vysoká 2642 metrů nad mořem.

Podnebí Egypta se mění od severu k jihu. Sever je chladnější, na jihu jsou větší výkyvy teplot. Egypt je jednou z nejteplejších a nejsušších zemí světa, na některých místech nezaprší i několik let. Tato země má přes 300 dní slunečního svitu, zimy jsou mírné, léta velmi horká, v poušti se za extrémních podmínek teploty pohybují ve stínu kolem 50 °C, slunce je vražedné.

V letoviscích je lépe díky větru a moři. Rozhodně se nedoporučuje podnikat výlety ať už do trochu mírnějšího klima Káhiry, či vražedného v Asuánu. Asuán leží přímo na obratníku raka, kde je v létě nejtepleji a slunce kolmo. Na letišti otevřenému větru naměříme kolem 45 °C, v rozžhavených ulicích je ale takové vedro, že se to absolutně nedoporučuje.

[hana-code-insert name=’inEgypt610x200′ /]

Vlhkost je zde jen kolem 10%, když se uváží, že v České republice je vlhkost 30-40%, zdá se nám, že je sucho a stačí, aby bylo 28 ve stínu a už kolabujeme. Asuánu se vyrovná už jen pár destinací (Dubaj, kde je naopak druhý extrém, až 80-90% vlhkost, Baghdád, Kuwait). Podnebí Egypta je jednoduše extrémní, na což Evropané nejsou absolutně zvyklí.

Egypt je prezidentskou republikou. Vládu si od roku 1978 drží Národní demokratická strana. Současným prezidentem je Muhammad Husní Mubarak (od 1981). Do 454 členného parlamentu se volí jednou za 5 let. Významným opozičním hnutím je Muslimské bratrstvo. Většina obyvatel Egypta jsou Arabové. Úředním jazykem je arabština.

90% věřících jsou sunitští muslimové. 8% jsou křesťané. Zbylá 2 % tvoří Židé a příslušníci katolické a evangelické církve. Celková gramotnost v Egyptě je 51%. Muži se zde dožívají věku 67 let , což je světový průměr. Ženy věku 67 let což je mírný podprůměr. V zemi je asi 10% míra nezaměstnanosti a 11% míra inflace. HDP  na obyvatele zde dosahovalo v roce 1997 1080 USD. Měna je Egyptská libra.

Hlavním městem Egypta je Káhira. Pokud pojedete do Egypta na dovolenou budete si muset posunou své hodinky o dvě hodiny dopředu.

Egypt nabízí turistům mnohem více než jen spoustu starodávných památek.( Pyramidy, skvostné chrámy…) Dnes jsou již dovolené v Egyptě speciálně zaměřeny podle požadavků klientů. Cestovní kanceláře pořádají speciální dovolené zaměřené například na potápění či romantickou plavbu po řece Nilu.

Každý si zkrátka může v Egyptě užívat toho co mu nejvíce sedí.

[hana-code-insert name=’sklik468x250′ /]