Chorvatsko – kam na dovolenou? – Dalmácie
Severní Dalmácie, Střední Dalmácie, Jižní Dalmácie

Dalmácie představovala již v dobách první republiky symbol báječné dovolené. Pod tímto názvem se skrývá velká část Chorvatského pobřeží od Zadaru po Dubrovník.
Téměř po celé délce jsou podmínky pro skvělou dovolenou. Dostatek sluníčka, čisté moře, bujná středomořská vegetace a velké množství oblázkových pláží.

Typická je pro tuto oblast osobitá přírodní scenérie idylického pobřeží lemovaného hradbou divokých hor vyrůstajících z borových hájů.
Severní Dalmácie se nachází mezi Zadarem a Splitem. Mezi zdejší přírodní krásy patří národní parky – chráněné přírodní oblasti jako například – Kaňon Paklenice, Národní Park Kornati (což je souostroví 125 malých většinou neobydlených ostrůvků).

[hana-code-insert name=’sklik468x80′ /]

Zadar – Malebné město které byl nazváno městem zlata je vlastně pozůstalou sbírkou všech různých historických slohů. Je správním městem severní Dalmácie.

Vodice – Vodice jsou známé turistické středisko. Nachází se v malé zátoce asi 15 km od Šibeniku. Najdete zde upravené pláže,sportovní i společenské vyžití a nechybí tu ani promenády.
Šibenik-Šibenik je velmi navštěvovaným historickým městem s celou řadou dochovaných památek. Především se zde nachází katedrála sv. Jakuba, která byla zapsána mezi památky Unesco.

Primošten – Toto původně staré rybářské městečko s nedalekými vinicemi je opravdovou perlou Dalmácie. Je to jedno z nejvyhledávanějších letovisek na Jadranu. Velkým zážitkem je zde koupání na oblázkových plážích a bohatý společenský život.

Split – Split je největší město na Chorvatském pobřeží. Je to hlavní středisko celé Dalmácie. Ve Splitu je vybudované letiště, vlakové a autobusové nádraží a nechybí zde ani přístav.
Ve Splitu nejdete památky,galerie i několik muzeí. Například Diokleciánův palác patřící do světového dědictví Unesco. Pláže jsou zde oblázkové či uměle vytvořené.
Ve středu města se nachází i koupaliště – Bačvice vhodné i pro invalidní osoby.

Riviera Omiš – Toto borovicovými háji obklopené městečko je typická oblast střední Dalmácie. Má velmi zajímavou historii již od dávných časů. Ve středověku zde byl vybudován nedobytný hrad známých omnišských pirátů. Najdete zde spousty krásných písčitých pláží.

Makarská riviéra-Brela – Patří k turisticky nejvyhledávanějším střediskům ve střední Dalmácii. Dlouhé oblázkové pláže, křišťálové moře, borový les a olivové háje jsou zárukou příjemné dovolené zvláště pro rodiny.

Makarská riviéra – Makarska.Ve středu Dalmácie pod největším horským masivem středohoří Biologem se nalézá půvabné městečko Makarská. Dnes je nejznámějším turistickým centrem Makarské riviéry a to díky svým přírodním krásám. Nad Makarskou vévodí nejvyšší vrch sv. Jure-1762m nad mořem.

[hana-code-insert name=’inChorvatsko610x200′ /]

Gradac – je nejižnějším místem Makarské riviéry. Nachází se pod mohutným masivem hory Dolič. Je to bývalá rybářská vesnička jenž byla vybudována na zbytcích římské osady. Zdejší oblázkové pláže patří k nejkrásnějším na Makarské riviéře.

Neum – Velmi rušné městečko u zálivu Klek. Je to jediná přímořská oblast Bosny a Hercegoviny. Vzhledem k tomu že je zde hranice s Chorvatskem je nutné mít sebou cestovní pas. Je zde celkově asi o 30% levněji než v Chorvatsku. Najdete zde oblázkové pláže.

Dubrovník – Dubrovník je jedno z nejnavštěvovanějších míst celého Jadranu. Dubrovník patří mezi nejcennější památkové komplexy v jihovýchodní Evropě. Je jako celek řazen od roku 1970 do seznamu Unesco. Vyniká zvlášť bohatou vegetací svých parků a zahrad. Najdete zde několik lodních přístavů .

Hvar – Hvar je 69 km dlouhý ostrov. Je nejdelším ostrovem Jadranu. Ostrov vyniká mimořádně příznivým podnebím. Má nejvíce hodin slunečního svitu na Jadranu. Je jedním z nejkrásnějších ostrovů. Na Hvar jezdí pravidelný trajekt ze Splitu do Statigrafu nebo loď přímo o města Hvar.

Brač – Brač je největší ze středodlamátských ostrovů. Je to pahorkatý ostrov se 778m vysokou horou Vidova Gora. Je složen Převážně z vápenců a je známý svými krasovými útvary. Překrásné jemně oblázkové pláže a malebná městečka jsou velkým turistickým lákadlem. Spojení s pevninou je zajištěno pravidelnými trajekty ze Splitu.

Chorvatsko

[hana-code-insert name=’sklik468x250′ /]