Dovolená v Chorvatsku není jen moře, ale i spoustu zajímavých míst a památek
ChorvatskoChorvatsko a dovolená jsou dva pojmy, které patří nerozlučně k sobě. Nejvíce turistů láká dovolená na Makarské riviéře. Na Makarské riviéře odpočívají turisté u krásných oblázkových pláží s výhledem na pohoří Biokovo. Dovolená v Chorvatsku patří každoročně mezi nejvíce zakupovanou dovolenou, protože má turistům co nabídnout.

Překrásné chorvatské pobřeží u Jaderského moře láká statisíce turistů. Od severní hranice se Slovinskem až po Černou Horu naleznou turisti bezpočet letovisek. Letoviska se nachází jak na ostrovech, tak i na pobřeží. Chorvatsko se dělí na severní a jižní část.

O Chorvatsku

Chorvatsko se rozkládá na hranicích střední a jihovýchodní Evropy. Krajina obklopující Chorvatsko je velmi rozmanitá. Chorvatsko omývá Jaderské moře, ve kterém je rozeseto několik stovek ostrovů a ostrůvků, táhnoucích se od severu k jihu. Délka chorvatské pobřeží je 5 835 kilometrů. Přes 40% Chorvatska zaujímají hory, které dosahují výšky okolo 2 000 metrů.

Nejvyšší horou Chorvatska je Dinára měřící 1831 metrů nad moře. Velmi rozmanitý je i podmořský svět jaderského moře. Můžete se v něm setkat s mořskými koníky, a jinými živočišnými mořskými druhy. Zvláštností Chorvatska je fakt, že zde mají nejvíce národních parků. Léta jsou v Chorvatsku horká a zimy mírné a vlhké.

Příjemné počasí a krásné moře

Chorvatsko se stalo oblíbeným místem pro dovolenou zejména pro své křišťálově čisté moře a překrásným oblázkovým plážím. Počasí v Chorvatsku je velmi příjemné. Podnebí je dosti silně ovlivňované mořem. Přestože nemá Chorvatsko nijak velkou rozlohu, podnebí je velmi různorodé. Vnitrozemí a severní část Chorvatska se nachází v mírném kontinentálním podnebí.

Pro jižní část Chorvatska je naopak charakteristické teplé středomořské podnebí. V horských oblastech panuje počasí horské. Nejvhodnější dobou pro strávení dovolené v Chorvatsku je během letních prázdnin. Průměrná teplota vzduchu se pohybuje okolo 31°C. Teplota moře pak dosahuje 23 – 26°C.

Oblasti, které si zamilujete

K nejnavštěvovanějším oblastem chorvatského pobřeží patří Istrie, Kvarner, Severní, Střední a Jižní Dalmácie. Všechny tyto oblasti nabízí skvělé možnosti koupání a relaxace u moře. Pláže jsou nejčastěji oblázkové či kamínkové. Na písčité pláže narazíte jen výjimečně. Některé pláže jsou budovány uměle a jsou doplněny betónovými platy.

Čistotu a křišťálovou průhlednost moře dokládá přítomnost ježovek. Ježovky se u pobřeží vyskytují velmi hojně. Vhodné je proto vybavit se botami do vody. Boty do vody vás ochrání od nepříjemné zkušenosti s bodlinou ježury v noze. Zranění po vytažení bodliny bolí i několik dní.

Spousta dalších krás a zajímavostí Chorvatska

Kromě přírodních krás nabízí Chorvatsko i jiné zajímavosti. Především jsou to kulturní, historické a architektonické zajímavosti. Na území Chorvatska naleznete sedm památek zapsaných na seznam UNESCO. Mezi tyto památky, které si zaslouží, vaši návštěvu o dovolené v Chorvatsku patří: Katedrála Sv. Jakoba v Šibeniku, Euraziova bazilika v Poreči, Diokleciánův palác ve Splitu, Historické jádro města Trogir, Dubrovník, Plitvická jezera, Starigradsko Polje na ostrově Hvar.

Dovolená v Chorvatsku může být strávena mnoha způsoby. Nemusí být vždy ve znamení polehávání u moře a nic nedělání. Pobyt u moře si můžete zpestřit celou řadou výletů, nebo vyzkoušením některého z adrenalinových sportů. Nezapomenutelným zážitkem z dovolené v Chorvatsku bude sjíždění divoké domácké řeky na raftu. K zahození není ani týden strávený na jachtě obeplouvající pobřeží, nebo cyklistika na některém z ostrovů.