Cestování do Chorvatska autem, co obnáší?
Cesta do Chorvatska může probíhat několika způsoby. Na cestu se můžeme vydat letecky, autobusem či autem. Záleží jen na nás samotných, jaký způsob si zvolíme. Chorvatsko patří mezi nejčastější cíle letních dovolených českých turistů.

Autor obrázku: e*v

Nemá asi velký smysl popisovat cestu do Chorvatska letecky či autobusem. V obou případech se o všechny důležité věci postará cestovní kancelář. Vyřídí nezbytné formality a bezproblémově dopraví turisty do destinace, kterou si zvolili. Mnohem zajímavější ovšem je cesta absolvovaná autem. Cesta autem do Chorvatska je nejen zajímavá, ale vychází i docela levněji a výhodněji, obzvláště pokud vás jede více.

Navíc si sebou můžete vzít mnohem více zavazadel i potravin. Chorvati Vám nebudou kontrolovat, kolik toho sebou vezete. Základem však je pořádně si před cestou nechat zkontrolovat auto. Zkontrolovat a připravit bychom si měli doklady spojené s cestou. A to hlavně doklady pro auto, jelikož Chorvatsko je členem Evropské unie, tak pro vstup do země stačí platný občanský průkaz.

Nejlepší dobou pro vydání se na cestu do Chorvatska autem je vyjet brzy ráno. Cestování v noci se moc nevyplatí, jelikož je častou příčinou havárií. Pokud máte naplánovanou dovolenou až v červenci a srpnu, není vhodné vyjíždět o víkendu a v pátek večer. V tuto dobu hrozí velké zácpy na cestách i dálnicích. Nevyhnuli bychom se tak dlouhému čekání v kolonách.

Pokud vyrážíte na cestu do Chorvatska autem i s dětmi, počítejte s tím, že si budete muset dělat častější přestávky. Pokud jsou oba dva z partnerů řidiči, je vhodné se při řízení střídat. Vyvarujete se tak únavě a mikrospánku. Mikrospánek je velice nebezpečná hlavně nad ránem při monotónní jízdě po dálnici. Důležité je dodržet zásady bezpečné jízdy.

Při rozhodování jakou cestou se vydat, je dobré použít plánovač tras. Do plánovače tras si zadáte místo výchozí a místo cílové. Vyhledávač za vás najde sám trasu. V případě, že nechcete použít vyhledávač tras, dá se jet do Chorvatska přes nejoblíbenější trasu. Ovšem počítejte s tím, že tato trasa bude řádně vytížená.

Cesta do Chorvatska a zpět autem vyjde při dnešních cenách pohonných hmot na 5 500 Kč – 6 000 Kč. Záleží na Vás, zda pojede přes Maďarsko či Slovinsko. Nejoblíbenější cesta do Chorvatska vede přes Rakousko – Slovinsko – Chorvatsko. Nezapomeňte, že v Rakousku si musíte zakoupit dálniční známku.

Autor obrázku: e*v

Přes Rakousko se jede přes Vídeň – Graz – Maribor. Trošku časového zdržení zažijete jen ve Vídni. Zdržení způsobuje stále hodně vytížený vídeňský okruh. Jinak dojedete v celkové pohodě, až ke Slovinským hranicím. Ovšem i ve Slovinsku si budete muset zaplatit za dálniční známku, která stojí 15 euro.

Po přejezdu Slovinska jste už jen kousek od cíle. Výhodou dnešních cest jsou dálnice. Chorvatsko patří mezi země, které má již dálnici taky. Silniční a dálniční síť je tam ve velmi dobrém stavu.

Na začátku 21. století byla v Chorvatsku vybudovaná rozsáhlá moderní dálniční síť. Chorvatské dálnice jsou na velmi vysoké úrovni. Disponují mnoha tunely a viadukty v hornatých oblastech. Téměř všude je možné projíždět maximální rychlostí 130 km/hodinu. Rychlost je snížená pouze v tunelech na 100 km/hodinu.

Dálnice jsou opatřeny signalizací. Jedná se o proměnnou signalizaci, upozorňující na kolony a jiná nebezpečí. Určité úseky chorvatské dálnice jsou vybaveny i speciálními odpočívadly. Oproti klasicky vybaveným odpočívadlům, které mají WC, restauraci a čerpací stanici mají tyto odpočívadla něco navíc. K základnímu vybavení patří i dětské hřiště.

Cesta po chorvatské dálnici je zpoplatněná. Při vjezdu na dálnici dostanete kartičku, kterou odevzdáte při výjezdu z dálnice. Dálniční poplatky je vhodné platit platební kartou. Platba proběhne rychle a bezproblémově. Navíc u mýtných bran, které jsou označeny, pro platbu kartou nejsou fronty. Mýtné brány pro vozidla vybavená pro platbu kartou jsou označeny ENC. Platba se tedy provede automaticky. Ušetříte si starosti. Jinak můžete mýtné zaplatit v hotovosti. Počítejte ale v tomto případě se zdržením i kolonami.

Jízda po ostatních chorvatských silnicích není nijak zpoplatněná. Cesta do Chorvatska autem po ostatních cestách mimo dálnici je spíše zdlouhavá. Především jí hodně zpomaluje průjezd obcemi. Nevyplatí se vyhýbat chorvatské dálnici kvůli velké časové ztrátě. Navíc v prosinci 2013 byl otevřen i poslední 11 kilometrový úsek dálnice ze Zagrebu do Ploče.