Chorvatsko – cestování , Jak se dostat do Chorvatska
Do Chorvatska a zase zpátky

1 . Hranice,doklady

Pro přechod  Chorvatské hranice je doporučené občanům České republiky mít sebou pas platný minimálně po dobu pobytu .

Od roku 2006 je možné překročit hranici Chorvatska i na občanský průkaz . Tato možnost platí pouze pro držitele nového typu občanského průkazu ( toho se strojově psanými údaji ) .Občanský průkaz nesmí být nijak poškozen  . Dětem je na cestu potřeba pořídit rovněž vlastní cestovní pas  či musí být minimálně zapsané v pase jednoho rodičů s nímž do Chorvatska cestuje.

 [hana-code-insert name=’sklik468x80′ /]

Pro turistické pobyty ( do 3 měsíců ) není potřeba vízum.

V Chorvatsku platí tzv . „přihlašovací povinnost „ . Do 24 hodin po příjezdu do chorvatska má každý turista povinnost se nahlásit na policejním oddělení pro cizince ( je v každé větší obci ) . Pokud je ubytován v hotelu , kempu či v soukromí má tuto povinnost udělat poskytovatel ubytování.

Kromě této povinnosti musí každý turista zaplatit tzv . pobytovou taxu.Platí se většinou rovněž v ceně ubytování .

Pokud cestujete vypůjčeným či firemním automobilem je nutné mít sebou notářsky ověřený souhlas s tím že majitel auta souhlasí s jeho vypůjčením a to aspoň v anglickém jazyce.

2 . Clo a převoz věcí přes hranice

Občané České republiky mohou převážet přes hranice :

  • Maso , mléko ,  masné výrobky ,  mléčné výrobky ( zahrnuje například –  salámy ,  paštiky , máslo , mouku a výrobky z mouky ,  těstoviny )  v množství 10 kg na cestující osobu .
  • Sušené mléko pro kojence ,  kojeneckou stravu a potraviny pro zvláštní potřeby stravování  ( například –  bezlepkové )  v množství 10 kg na osobu ,  která takové potraviny konzumuje .
  • Med ,  živé ústřice ,  slávky a hlemýždi v množství 10 kg na cestující osobu .
  • Ryby ( čerstvé , sušené ,  uzené ,  vařené ) , krevety  v množství 20 kg na cestující osobu .
  • Potrava pro zvířata  ( zejména psy a kočky   ale i další  domácí mazlíčky ) v množství 10 kg  pro spolucestující zvíře . Podmínkou je , aby tyto výrobky určené pro krmení zvířat byly převáženy v originálních   baleních  .
  • Pro převoz vajec neplatí žádné kvantitativní limity .
  • Dále je povoleno převážet 200 kusů cigaret , 1 litr tvrdého alkoholu , 2 litry likéru či šumivého vína , 2 litry stolního vína , 50 ml parfému , 250 ml toaletní vody .
  • Léky a zdravotnické pomůcky odpovídající osobní spotřebě.

[hana-code-insert name=’inChorvatsko610x200′ /]

3 . Cesta do chorvatska

Do Chorvatska se můžete dostat velmi snadno . Jadranské moře je od nás nejblíže . Mnoho turistů vyrazí na svou dovolenou automobilem  – dnes už je to snadné díky rozsáhlé vybudované síti dálnic .

Pokud nechcete řídit je možné využít služeb některé z mnoha autobusových společností či nechat se dopravit  do Chorvatska vlakem.V létě jezdí pravidelný spoj a vyjde dospělého člověka okolo 3000 korun tam i zpět v lůžkovém voze .

Pro náročnější klienty je po celém Chorvatském pobřeží vybudována síť letišť a tak můžete  být za pár desítek minut tam kam byste jinak jeli minimálně 12 hodin . Pokud nechcete za letenku vydat příliš peněz tak můžete využít nákupu „ Last minute“ a koupit letenku několik dní před odjezdem . Musíte počítat že volné letenky budou spíše na začátku a na konci sezóny.

Chorvatsko

[hana-code-insert name=’sklik468x250′ /]