Objevte krásu a panenskou přírodu Černé hory
Černá hora je nejmladším státem nacházející se na Balkánském poloostrově. Do roku 2003 byla Černá Hora součástí bývalé Jugoslávské federativní republiky. Po roce 2003 se změnil název společného státu na Srbsko a Černou Horu. V roce 2006 se země na základě referenda oddělila od Srbska. Tak vznikl samostatný stát Černá Hora.

Dovolená u moře i v přírodě

Černá Hora je země s mnoha přírodními krásami. Tyto krásy lákají po celý rok mnoho turistů. Lákají turisty nejenom do přímořských letovisek Jadranu, ale i do vysokých hor za památkami. Pokud si za svůj cíl zvolíte Černou Horu, užijete si krásné pláže, hory a památky dosyta.

Něco málo o Černé Hoře

Černá Hora leží v jihovýchodní Evropě na Balkánském poloostrově. Sousedí s Bosnou a Hercegovinou, Albánií, Srbskem, Kosovem a Chorvatskem. Rozloha země je 3 812 km2. Hlavním městem je Podgorica. Úředním jazykem je černohorština. Turisté se však domluví anglicky.

Turistické výlety za památkami i náhodnými krásami

Autor obrázku: Trish Hartmann

Černá Hora Vám poskytne nezapomenutelné zážitky zejména z přírody a památek. Je to země bohatá na pamětihodnosti i přírodu. Není náhodu, když vás při procházce v horách překvapí horská chata, vodopád či klášter. Překvapit Vás může i malební kostelík nacházející se na ještě malebnějším ostrůvku v moři. Své krásy nabízí Černá Hora turistům po celý rok.

Mimo hlavní turistickou sezónu stojí za to v Černé Hoře zažít oslavu jara. Tento svátek se slaví v únoru. Slavnosti mimózy, konané v tento den na počest rostliny, jejíž květy oznamují příchod jara, jsou po celém světě známý svým bohatým programem. Tuto slavnost stojí za to navštívit. Nejznámější jsou slavnosti mimózy konané ve městě Herce Novi.

Pokud chcete podnikat při své Černá Hora dovolené cesty za památkami, začněte v bývalém hlavním městě Cetinje. Dodnes je město kulturním centrem černohorské kultury s bohatou historií. Město leží na úpatí hory Lovčen, asi 45 kilometrů od nynějšího hlavního města Podgorice. Vaší pozornost si zaslouží Vládní dům, který je nejvyšší stavbou Černé Hory. Své sídlo zde má i Národní historické muzeum a Národní galerie umění.

Za pozornost také stojí především díky své architektuře bývalé budovy ruské, francouzské a italské ambasády. V západní části města Cetinje naleznete Cetinjský klášter. Je to nejvýznamnější budova celého města. Klášter pochází z 15. století, kdy se zde ukrýval tehdejší panovník Ivan Cronjevic před nájezdy Osmanů. Poté byl klášter třikrát rozbořen a vždy znovu postaven.

Na kopečku za klášterem stojí tablja, kde dříve byly vystavovány hlavy zabitých Turků. Hned vedle kláštera se nachází muzeum Biljarda. Muzeum dříve bývalo rezidencí významného vládce a literáta Petra II, který se stal i významnou postavou černohorských dějin. V muzeu je vystaveno mnoho osobních věcí toho literáta. Navíc je zde uloženo i jeho nejznámější dílo Horský věnec.

Autor obrázku: Rob

Zvláštností je, že název muzea Biljarda je odvozen od kulečníkového stolu, který stojí uvnitř. Tento stůl si Petr kdysi přivezl z Itálie. Za návštěvu v tomto městě stojí i Královské mauzoleum. Pokud budete chtít, můžete navštívit i Státní muzeum Černé Hory a etnografické muzeum.

V současném hlavním městě Podgorica naleznete také významné památky. Mnoho staveb zde bylo zničeno za druhé světové války. Dnes stojí za zhlédnutí především několik mešit na břehu řeky Ribnica. Ve starém městě se pak podívejte na části římského akvaduktu či tureckého opevnění. Většina památek je však soustředěna do Muzea Podgorica, kde si můžete prohlédnout i rozsáhlou archeologickou sbírku.

Na památky jsou bohatá i místa na plážích Jaderského moře. Právě na tyto pláže míří turisté za odpočinkem. Nejznámější z nich jsou Boka Kotorska připomínající severské fjordy, Herceg Novi a Kotor. K nejnavštěvovanějším přímořským letoviskům patří Bečiči, Petrovac, Sutomore.