Dovolená v Řecku nabízí památky, krásné moře i možnost aktivně stráveného času




Řecko patří mezi jednu z nejatraktivnějších cestovatelských destinací v Evropě. Každý rok zažívá masový útok turistů. Turistický ruch společně se zemědělstvím a námořní dopravou patří k největším tahounům řecké ekonomiky. I přesto však patří po hospodářské stránce k nejzaostalejším státům Evropské unie. Ani tato skutečnost Vám však nebrání v tom, abyste si Řecko vybrali jako místo své dovolenou.

Naleznete tam místa, jež Vám budou připomínat ráj na zemi. Krásnou přírodu můžete obdivovat zejména na řeckých ostrovech, které patří k opravdovým skvostům. Ve starověkém Řecku má kořeny kulturní tradice, k níž se dodnes hlásí celá Evropa. Právě antické památky jsou největším lákadlem turistů této překrásné země.

Základní informace o Řecku

Řecko leží v Jižní Evropě. Leží přímo na Balkánském poloostrově. Břehy pevninského Řecka a řeckých ostrovů jsou omývány Egejským, Středozemním a Jónským mořem. Sousedící zemí je Bulharsko, Albánie, Makedonie a Turecko.

Hlavním městem jsou Athény, které jsou překrásným historickým městem, ve kterém na Vás dýchne dávná historie celého Řecka. Úředním jazykem je novořečtina. Ovšem domluvíte se zde anglicky, německy i italsky.

Obyvatelé Řecka a jejich mentalita

Řekové jsou velmi družní, otevření a bezprostřední lidé se srdcem na dlani. Někdy jsou až urputně pohostinní. Ovšem nenechte se napálit. Jsou totiž i výtečnými řečníky a obchodníky. Řekové velmi často a velmi vášnivě diskutují.

Nenechte se proto na své dovolené v Řecku zaskočit hlasitým hovorem a živou gestikulací, ne vždy se jedná o hádku. Předmět hovoru je často velmi prozaický. Jestli jste ochotni v Řecku komunikovat, připravte se na příval dotazů. Řekové jsou velmi zvídaví. Osobně si neberte, ani doteky při hovoru, v Řecku se jedná o zcela běžnou věc.

Řecká kuchyně

Ochutnejte při své dovolené pravou řeckou kuchyni. Nenechejte si ujít rozmanitou nabídku mezédes, různé druhy plněného pečiva, sladkostí. Nezapomeňte na ochutnávku skvělého a sladkého řeckého vína. Řecká kuchyně je velmi chutná a rozmanitá, o co jednodušší je příprava jídel, o to pestřejší je jejich nabídka. Šmrnc jí dodává vyvážená směsice středomořských a orientálních vlivů.

Snad každá vesnička má svou specialitu. Základem všech pokrmů jsou různé druhy masa, plody moře a nepřeberné druhy ryb. Nezbytnou součástí řecké kuchyně je olivový olej, spousta zeleniny, luštěniny, kozího sýra, koření a bylinek. Ke všem jídlům se podává bílý chléb, jako dezert se servíruje čerstvé ovoce.

Zajímavosti a památky Řecka

Řecko je kolébkou evropské vzdělanosti a civilizace. V Řecku naleznete nepřeberné množství antických památek, které stojí za to vidět. Ovšem součástí jsou i ostrovy. O dovolené se vyplatí zaplatit si výlet na ostrov Santorini. Je to zbytek po sopečném výbuchu starověkého ostrova Théra. Výbuch nastal kolem roku 1 500 před Kristem. Celé souostroví Santorini je touto sopečnou historií poznamenáno na každém kroku. Nejkrásnější pohledy jsou právě do obřího zatopeného sopečného megakráteru.

Po obvodu megakráteru zbyly malé ostrovy a uprostřed nich se začíná objevovat ostrov z lávy Santorini. Na ostrově stojí za návštěvu především ruiny starobylé Théry. Váš zážitek se ještě umocní, pokud je navštívíte při západu slunce. Jelikož zapadající slunce dokresluje scenérii prosvítáním přes ostrůvky na druhé straně. Když plujete na tento ostrov lodí, už na první pohled se zdá, že plujete do obrovského kráteru.

Doma, když budete vyprávět zážitky z dovolené v Řecku, Vám budou jen tiše závidět. Vždyť málo kdo z nás se může pochlubit tím, že byl v kráteru sopky.