Peru informace, nabídka zájezdů last minute
Peru – základní informace

Peru najdete v Jižní Americe. Je to jeden z nejchudších států na světě. Ještě před 5 stoletími Peru představovalo říši Inků rozpínající se i dále na sever a jih Ameriky. Potomci Inků stále žijí v Andách svým tradičním způsobem života a tvoří asi polovinu peruánské populace.

dovolená Peru

Peru sousedí další země Jižní Ameriky jako Bolívie, Brazílie, Chile, Kolumbie, Ekvádor. Peru je třetí největší stát na území jižní Ameriky, žije zde téměř 28 miliónů obyvatel. V Peru také naleznete jedny z největších světových hor – Andy, protéká jimi více než 50 řek.

dovolená Peru

Andy se zvedají až do výšky přes 6000 m. n. m .( nejvyšší horou je Huascarán a měří 6768m). V Peru též leží největší jezero Jižní Ameriky – Titicaca (6900km2).

[hana-code-insert name=’sklik468x80′ /]

Na východní straně And se vrcholky pozvolna svažující do Amazonské nížiny, která zabírá 62 % území státu. Peru má zhruba dvakrát více obyvatel než ČR, avšak hustota obyvatelstva (počet obyvatel na 1 km²) je nízká. Většina obyvatel žije na úzkém pruhu země při pobřeží Tichého oceánu.

Hlavním městem je  Lima státní zřízení je republika a platnou měnou je peruánský sol.. Úředními jazyky jsou španělština a kečuánština. Lidé zde vyznávají křesťanství.

dovolená Peru

Existuje ale mnoho kmenů a vesnic, zejména v nedostupných oblastech, kde dochází k prolnutí křesťanství s místními náboženskými rituály.

Pásmo And dělí celou zemi do několika klimatických oblastí. Na pouštích při pobřeží Tichého oceánu je podnebí chladné a suché . Na severním pobřeží se díky vlivu jevu El Niňo občas (jednou za pět či šest let) objevují období horká a vlhká.

fenomén zvaný El Niňo vyvolává střídání teplých a studených vzdušných hmot nad mořem. To způsobuje intenzivní srážky, časté záplavy a odnos půdy do moře. Změny teploty moře snižují objem planktonu a způsobují úhyn ryb a ptactva.

Podnebí And je vysokohorské a rozdílné podle nadmořské výšky. V severovýchodní části země, která spadá do Amazonské nížiny, je po celý rok horké a suché klima. Hlavní město Lima ležící nedaleko pobřeží Tichého oceánu má lednovou průměrnou teplotu 23 °C a červencovou teplotu 16 °C. Ročně zde spadne pouze 50 mm srážek.

dovolená Peru

Díky pouštím které se táhnou při pobřeží , zalesněnému vnitrozemí a Andám je doprava po Peru dosti problematická. Nejlepším dopravním  prostředkem při cestování  na vaší dovolené je proto letecká přeprava. Jedna z nejobdivuhodnějších železnic  světa – transandská, vede z Limy do vnitrozemí do La Oroya. Měří 170 km a překonává výšku 4816 metrů nad mořem. Silniční síť má 69 942 km, z nichž 20 000 km má pevný povrch. Důležitou dopravní spojnicí je Panamerická dálnice.

[hana-code-insert name=’sklik468x250′ /]