Plánujeme dovolenou
Autor obrázku: fdecomite

Každý z nás si chce přes léto vzít pár dní dovolené a někam jet, abychom si odpočinuli. Ale kam jet a jak? Někdo má rad pořádný odpočinek u moře, ale někdo má raději akční dovolenou.

První krok :

Jako první a nejdůležitější je vybrat místo, kde byste se chtěli podívat. Jestli navštívíte nějaký pěkný kout naší republiky, anebo se vydáte do zahraničí. A hned potom, co si vybere místo pro vaši dovolenou je to, zda chcete celou dobu odpočívat (jen si polehávat u moře nebo nějakého rybníku, sem tam se projít nebo si sednout do nějaké restaurace a podobně), či byste raději uvítali aktivní dovolenou, což znamená, že se vydáte třeba na jízdu na kolech, koních nebo si půjčíte kánoe a budete sjíždět nějakou řeku.

Druhý krok :

Když máme předešlé informace pečlivě promyšlené a jsme pevně rozhodnutí, tak je dobré promýšlet další věc. A to jestli si tu dovolenou celou naplánujete sami, či se necháte „bavit“ cestovní kanceláří.

Sám versus Cestovní kancelář

Když přijdete se svým návrhem do cestovní kanceláře, oni vám podle vašich snů a potřeb vyberou ten pro vás nejlepší zájezd a vy už se o nic dál nemusíte starat. Ale zase na druhou stranu si za jejich práci zaplatíte, proto je dobré zvážit i tu variantu, že si doma sednete k internetu, projedete si různé portály a celou dovolenou si naplánujete sami. Sice na tom strávíte více času, ale nejen, že vám to ušetří nějaké peníze, ale také to bude naprosto tak, jak jste si přáli a nebudete se muset přizpůsobovat návrhům cestovní kanceláře.

Třetí krok :

Autor obrázku: Jenifer Corrêa

Teď už máte vše naplánováno, máte i určený termín, tak co chybí? Zkontrolovat, že máte všechny potřebné doklady, zajistit letenky, zkontrolovat platnost dokladů. Doklady zabalte samostatně, protože kdyby se vám náhodou ztratila peněženka, abyste nějak prokázali svou totožnost a nemuseli řešit velké vzniklé nepříjemnosti.

Také je důležité, abyste měli dost peněz (a pokud pojedete do zahraničí, tak i tu správnou měnu). Nebo, kdo se bojí nosit sebou vysokou hodnotu, tak aby se k nim v případě nutnosti dostal (například přes výběr bankomatu). Proč je nutné, abychom měli u sebe tolik peněz? Nikdy nemůžete do koruny přesně spočítat třeba peníze za vstupy, za jídlo, ale hlavně, nikdy nevíme, co se může stát. Je možné, že se nějak zraníte, a i když jste pojištění, tak pojišťovna vám dá peníze až později, až to bude vše prokázáno. A také se vám může udělat nějaká závada na autě či podobně… Je dobré myslet na zadní kolečka.

Čtvrtý krok :

Pokud máme všechny předcházející kroky splněny v pořádku, tak nezbývá nic jiného, než si sbalit věci a vyrazit. Jak předejít tomu, abychom nic nezapomněli? Je dobré udělat si seznam všeho, co budete sebou brát a potřebovat. Jak budete dávat věci do tašky či kufru, tak si je na papíru budete škrkat. Je to osvědčená metoda, jak nic nenechat doma a i když třeba něco zapomenete, tak se nestresujte. Když to budete nutně potřebovat, tak si to koupíte na místě.