JAR – Jihoafrická republika
JAR – Jihoafrická republika

Jihoafrická republika – JAR patří k nejvyspělejším státům Afriky. Hlavními městy JAR jsou Pretoria, Kapské město.

JAR DOVOLENÁ

Její celkové hrubé příjmy tvoří asi jednu pětinu z příjmů celého afrického kontinentu. Nachází se na jihu Afriky a je obklopena státy – Namibií, Zimbabwe, Mozambikem, Svazijskem, Botswanou. Uvnitř JAR – Jihoafrické republiky leží samostatné království Lesotho.

JAR DOVOLENÁ

JAR obklopuje 2500 km mořského pobřeží, na jihovýchodě ji omývá Indický oceán a na jihozápadě Atlantský oceán. Mořské pláže omývají JAR jsou nejen nádherné, ale i bezpečné a čisté. Mořská voda u pobřeží JAR patří mezi nejčistší na světě. Je zde i mnoho míst vhodných pro potápění – např. nejižnější korálové útesy na světě. V JAR se setkáme s velkou  rozmanitostí klimatických podmínek. Na západě země se rozkládá poušť Kalahari, východ země je má spíše subtropické klima.

JAR DOVOLENÁ

Ve střední části se rozkládá náhorní plošina  Highveld. Téměř po celé délce od Namibie po Transvaal je JAR lemována Dračími horami, které dosahují výšek až 3500 m.n.m. Oblast Witwatersrandu představuje největší koncentraci obyvatelstva(Johannesburg, Pretoria). Tato oblast v sobě ukrývá obrovské zásoby zlata. Velmi známou horou je Stolová hora zvedající se z moře do tisícimetrové výšky nad Kapské město.

[hana-code-insert name=’sklik468x80′ /]

V Jižní Africe stále žije velké množství divoké zvěře, avšak její výskyt ve volné přírodě je vlivem civilizačních faktorů ohrožen. Pro tyto účely bylo zřízeno celkem 13 národních parků s velmi kvalitní péčí, z nichž nejznámější jsou Krungerův NP, NP Kalahari Gemsbok a rovněž Addo Elefant v blízkosti  Port Elizabeth.

JAR DOVOLENÁ

Obyvatelstvo

75% obyvatel JAR tvoří černoši , 13,6% tvoří běloši, 8.6% míšenci, 2,6% Indové. Kromě těchto národností zde žijí i Afričtí Sánové, dříve označováni jako Křováci. Lidé v JAR vyznávají ze 68% křesťanství, 28,5% původní kmenová náboženství,2% islám a 1,5% hinduismus. V JAR je 11 oficiálních jazyků.  Angličtina je hlavní úřední jazyk a ovládá ji většina obyvatel. Gramotných je zde asi 86% obyvatelstva.

JAR DOVOLENÁ

Bezpečnost JAR

JAR bohužel patří mezi ty nejméně bezpečné země, vraždy přepadení, znásilnění to vše tu je ne denním pořádku. Celkově patří na druhé místo v počtu vražd na celém světě. A na první místo v počtu přepadení a znásilnění. Oficiální statistiky ukazují, že v JAR je každý den zavražděno 52 lidí. Nahlášený počet znásilnění ročně je 55 000 a odhaduje se, že ročně je spácháno 500 000 znásilnění. Jižní Afrika je zemí s nejvyšším výskytem dětských a kojeneckých znásilnění na světě.

JAR DOVOLENÁ

Běloši se stahují do bezpečnějších čtvrtí a střežených zón tzv. gated communities. Mnoho emigrantů z Jihoafrické republiky také uvádí, že zločin byl rozhodujícím důvodem pro jejich odchod ze země. Problémem je velké množství (legálně i ilegálně) držených zbraní, jejich nedostatečná regulace a snadnost jejich sehnání – země tak drží prvenství v počtu vražd a zabití způsobených střelnými zbraněmi.

JAR DOVOLENÁ

Nepříjemně to dokazují informace přímo od policie z JAR. Každý den umírá v JAR průměrně jeden až dva policisté. Od roku 1994 dochází v Jar často k vraždám příslušníků  bílé menšiny bez ohledu na věk, a to zejména v oblastech Mpumalanga, Gauteng a Limpopo. Proto od roku 1994 opustilo Jihoafrickou republiku odhadem na dva miliony bělochů. Ekonomika JAR na to v současnosti doplácí, protože jí chybí kvalifikovaná pracovní síla.

JAR DOVOLENÁ

Další z příčin, proč bílí z JAR odcházejí, je systém pozitivní diskriminace, tj. zvýhodnění černého obyvatelstva. Pozitivní diskriminace má být prevencí dominance bělochů v privátním sektoru.

[hana-code-insert name=’sklik468x250′ /]