Zajímavá místa v Egyptě, památky – 4
Památky a místa v Egyptě 4

Saqqara (Sakkára)

Jedná se o rozsáhlé pohřebiště využívané memfickými vládci a nobilitou v období Staré říše. Dnes je to především největší archeologické naleziště v Egyptě. Nalézá se asi 25 km od Káhiry. Dá se jít do pyramid, mastab, Kruhu filosofů, Serapea. Nutno předem ověřit, co je zpřístupněno, neboť se zde často provádějí různé výzkumy.

  • Džoserova pyramida

Stupňovitá pyramida je jistě dominantou celého komplexu. Pro faraona Džosera jí kolem roku 2 700 př. Kr. postavil vezír Imhotep, největší učenec Staré říše. Jde o nejstarší pyramidu na světě a nejstarší kamennou stavbu takových rozměrů.
Ačkoli dnes pyramida posledního vládce 5. dynastie připomíná spíše hromadu sutin, jedná se o více než pozoruhodnou stavbu. Byla totiž první, pro jejíž interiéry byly jako výzdoba použity Texty pyramid.

  • Al-Gezira

Ostrov, na kterém se nachází 187 m vysoká vyhlídková věž Cairo Tower. Na prohlídku je vhodná doba buď časně ráno a nebo večer v tuto dobu není Káhira zahalená ve smogu a je dobře vidět.

[hana-code-insert name=’sklik468x80′ /]

  • Káhirská Zoo

Zvířat je v Zoo spousta. Platí se zvlášť´t vstupné do areálu zoo , ale pak je ještě asi 5 dalších míst, kde musíte znovu zaplatit vstupné– sloni, hadi, krokodýli, hroši, atd. Za bakšiš se pomazlíte s čímkoli a nakrmíte cokoli. Celá ZOO je velmi rozsáhlá, ale zvířata jsou v dost žalostném stavu – však posoudíte sami, když se tam vydáte.

  • Káhirská opera

První místo v kulturním žebříčku zaujímá Káhirská opera na ostrově Al-Gezira. Egypťané zde uvádějí známé zahraniční hry a taktéž zde vystupuje Káhirská baletní společnost a Káhirský symfonický orchestr. Operní sezona začíná v březnu a trvá do poloviny června. Aktuální program najdete na stránkách Egypt Today nebo Al-Ahram weekly. Ještě je třeba mít na paměti, že pro muže je povinností být oblečen v obleku a kravatě.

  • Alexandrie

O Alexandrii Egypťané říkají, že je perlou středozemního moře a druhým hlavním městem Egypta. Šestimiliónové město se pyšní svými nádhernými plážemi a 16 km promenádou táhnoucí se kolem pobřeží.

Nábřeží Corniche tvoří panorama bělostných výškových domů a hotelů a je lemované bezpočtem rybích restaurací, kaváren  a obchůdků. Teprve za touto moderní fasádou stojí staré město. Ve srovnání s ostatními městy v Egyptě e Alexadrie poměrně mladá. Byla založena teprve 331 let před narozením Ježíše Krista samotným Alexandrem Velikým po kterém nese jméno.

[hana-code-insert name=’inEgypt610x200′ /]

Centrum města tvoří náměstí Midan Saad Zaghoul, ústí do něj nejdůležitější obchody a na jeho konci naleznete hlavní autobusové a vlakové nádraží. Najdete tu dva přístavy: Západní a Východní. Do Západního přístavu míří všechny dopravní a výletní lodě, zatímco Východní přístav je určen pro lodě rybářské.

Turisticky nejvytíženějším místem Alexandrie je, mimo památek, hlavní promenáda Sharia 26th July. Na jejím jednom konci se dnes tyčí pevnost, na její stavbu byly použity rovněž zbytky majáku, který tu stál původně.

Tipy co  v Alexandrii navštívit:

Katakomby – Arabsky Kum el-Shuggafa. Římské katakomby z 1.-2. století jsou třípatrovým, 35 m hlubokým pohřebištěm strážícím asi 300 těl.
Ve dvou prvních patrech můžete pozorovat výzdobu odvážně kombinující egyptské, řecké a římské prvky. Třetí patro je bohužel zatopeno vodou. Katakomby byly náhodně objeveny na začátku minulého století, když se do nich probořil osel s povozem.

Římský amfiteátr – Je to jediné římské divadlo v Egyptě.Bylo objeveno v roce 1964. Tvoří ho půlkruh kolem arény, do jehož třinácti teras se vejde osm set diváků. Amfiteátr je ve velmi dobrém stavu a jeho rekonstrukce stále pokračuje.

Ptolemaiův pilíř – V Alexandrii kdysi stával hlavní chrám boha Serapise, tzv. Serapeum. Jednalo se o božstvo stvořené Ptolemaiem I., které by bylo společné jak Egypťanům, tak Řekům. Jde o jakousi „skříženinu“ Usira a Dia. Císař Dioklecián u něj později nechal vztyčit třicetimetrový sloup, jenž byl křižáky milně přisouzen právě Ptolemaiovi.

Palác Montazah – Dnes slouží palác jako hotel, ale dříve tady trávila léto královská rodina. Je proslaven především svými nádhernými zahradami a parky, do kterých jediných je umožněn přístup. Co se týče stylu, ten je jen těžko popsatelný. Blíží se tomu maurskému, ale s mnoha odlišnostmi. Některé hotelové pláže jsou přístupné i veřejnosti. A vzhledem k tomu, že je Montazah na okraji města, není tu tak špinavá voda jako v centru.

Alexandrijská knihovna – Najdete zde velké množství knih psané především v angličtině a arabštině.

Řecko–Římské muzeum – Nádherné a rozsáhlé muzeum, asi tak pouze 2–3 bloky od knihovny, se pyšní rozsáhlými kolekcemi od nejstarší doby Egypta.

[hana-code-insert name=’sklik468x250′ /]