Severské země Evropy

Dánsko a další severské země

Dánsko a další severské země, Autor obrázku: NASA Goddard Space Flight Center

Zemím ležícím na severu Evropy se přezdívá Nordické státy nebo Severské státy. Občas se jim přezdívá také Skandinávské státy, ale to je nesprávné označení, jelikož ne všechny státy leží na Skandinávském poloostrově. Skandinávský poloostrov je největší poloostrov v Evropě a nachází se na něm Švédsko, Norsko a Finsko. Dánsko leží na Jutském poloostrově a Island je samostatný ostrov. Mezi další Severské státy se řadí i autonomní území Grónska, Faerských ostrovů a Aland.

Dánské království

Z výše uvedeného výpisu je patrné, že významná část Severských států spadá pod tzv. Dánské království. Dánské království je tvořeno Dánskem, Grónském a Faerskými ostrovy. Z těchto 3 území je však pro Evropany nejvýznamnější Dánsko.

Dánsko je sice nejmenším Severským státem, ale svým kulturním a ekonomickým významem předčí i mnohem větší státy. Z kulturního hlediska je Dánsko proslavené hlavně díky pohádkáři Hansi Christianu Andersenovi a dramatem Hamlet od Williama Shakespeara. Z ekonomického hlediska je Dánsko známé hlavně díky chovu vepřů a pivem Carlsberg. Dánové patří mezi veliké konzumenty piva, možná znáte přirovnání „Piješ jako Dán“.

Ovšem Dánsko jsou i kilometrové písčité pláže, křídové útesy tyčící se až do výše několika stovek metrů nebo rovinatá krajina posetá větrnými mlýny. Rovinatou krajinu ocení hlavně cyklisté, pro které je dovolená v Dánsku jasnou volbou. Až se rozhodnete sesednout z cyklistického sedla, tak se vydejte do Kodaně a hlavně do zábavního parku Legoland. Více tipů na zajímavá místa v Dánsku vám prozradí magazín o cestování TravelMag.cz.