Dovolená Bulharsko
Bulharsko

Něco málo o Bulharsku

Bulharsko – dovolená

Bulharsko je jeden ze státu Jižní Evropy. Na severu sousedí s Rumunskem. Na západě se Srbskem a Makedonií. Na jihu s Řeckem  a na jihovýchodě s Tureckem. Bulharsko patří do státu Evropské Unie (od ledna 2007) Bulharsko je rovněž členem Nato(od roku 2004) . Žije zde asi 8 milionu obyvatel. Většinou Bulhaři 84% ale najdou se zde i národnostní menšiny Romů 4,7%,Turků 9,3%. Dále také Arméni Řekové, Židé…

Bulharsko – geografie

Většina území Bulharska je hornatá. Centrální částí Bulharska se táhne od západu k východu pohoří Stará Planina. Na jih směrem Sofie vystupuje masiv Vitoša 2290m n. m. Na jihozápadě Bulharska  najdeme mohutný horský masiv s pohořími Rila kde se nachází nejvyšší hora Bulharska a zárověn i Balkánského poloostrova – Musala (2925m n. m). Dále Pirin a rozsáhlé Rodopy patřící do starobylého rodopského horského systému. Středem Bulharska se táhne (od srbských hranic po Černé moře) Stará Planina patřící k systému Balkanid.

Na sever od něj se rozléhá Dolnodunajská nížina,na jih Hornotrácká nížina. Největší řekou Bulharska je Dunaj-ústí do Černého moře.

[hana-code-insert name=’sklik468x80′ /]

Bulharsko – počasí a podnebí

Na severu má  Bulharsko podnebí ráz kontinentální. Na jihu a východě má Bulharsko podnebí ráz středomořský. Teploty v zimě se zde pohybují v průměru mezi -2 až 2 stupně. Teploty v létě mezi 22 až 26 stupni. Průměrný počet srážek za rok  se pohybuje okolo 460-850mm ,na horách přes 1000mm. Léto v Bulharsku  tedy bývá slunné a teplé. Zima v Bulharsku bývá mírná.

Bulharsko - dovolená

Bulharsko – náboženství

Bulharsko se skládá z několika náboženských častí. Z nichž největší část tvoří pravoslavní (Bulharská pravoslavná církev) je to asi 85%. Dále jsou zde muslimové-sunnité těch je zde okolo 13%. V Bulharsku najdeme i judaisty 0,8% a katolíky 0,5%.

Bulharsko – výhodná dovolená

[hana-code-insert name=’inBulharsko610x200′ /]

Bulharsko je ideálním místem pro letní dovolenou. V Bulharsku najdete čisté moře,písčité pláže, vysoké hory, starobylé kláštery, architektonické zajímavosti. Navíc ubytování a jídlo se dá v Bulharsku sehnat za super ceny. To vše láká každý rok spoustu turistů aby se sem vydali za odpočinkem právě do Bulharska.

Bulharsko – měna

V Bulharsku se platí měnou – Leva což je asi 13 Kč. Nejlepším místem pro výměnu peněz jsou pouliční směnárny. Ani v Bulharsku se nedoporučuje výměna peněz přímo na ulici z důvodu možného okradení. Finančně se zase nevyplatí využívat směnáren na letišti z důvodu nevýhodného kurzu leva. Malé pouliční směnárny se v Bulharsku nachází na každém roku takže nemusíte mít strach že na žádnou nenatrefíte.

Bulharsko – restaurace

I v Bulharsku se najdou dobré i špatné restaurace. Bulhaři se snaží zavděčit českým turistům takže zájemcům nabízí často i tradiční českou kuchyni či ceny v restauracích jsou psané v korunách. Jídlo zde nestojí mnoho což je jednou z mnoha výhod dovolené v Bulharsku.

[hana-code-insert name=’sklik468x250′ /]