Počasí v Indii




Počasí v Indii

Indie je tak obrovskou zemí, že klimatické podmínky na severu jsou úplně odlišné od těch na jihu.. Zatímco vedra se stabilizují na planinách, obyvatelé vysoko v Himaláji teprve očekávají tání sněhu v údolích.

Podnebí lze rozdělit velmi zhruba na tři klimatická období v průběhu roku tj. horké , vlhké a studené. Z hlediska dovolené je všeobecně nejvhodnější dobou zima od listopadu do února ačkoli himalájské horské oblasti je vhodnější navštívit v létě.
Horké období – na severních planinách začíná v únoru a koncem května vrcholí a je někdy na hranici snesitelnosti. Teploty 45 stupňů jsou ve střední Indie normální.

V té době je sucho a prašno a vše je jakoby v oparu. Na konci května se začínají projevovat první známky přicházejícího monzunu a vlhkost vzduchu se začíná zvyšovat.

Je čas odejít do hor. Právě v tuto dobu ožívají horská střediska v Himalájích a v Sikkimu a turisté odjíždějí na svou zimní dovolenou . Začátkem června roztaje sníh údolích Ladakhu a silnice se otevírají.
Vlhké období – monzuny přicházejí nejdříve s varováním a začátkem června propukají na jižním cípu s plnou intenzitou, aby v červenci již pokryly celou zemi. Neprší vytrvale, ale každý den a s přestávkami a mezitím vysvitne slunce. Nastane úleva pro všechny, protože deště znamenají život.

[hana-code-insert name=’inIndie610x200′ /]

Často však v některých oblastech přinášejí povodně a s tím spojené těžkosti. Hlavní monzun přichází od jihozápadu, ale jihovýchod bývá zasažen krátkými a silnými sprškami severovýchodního monzunu, který pak zalévá zemi od poloviny října až do prosince.
Chladné období – během října monzuny končí na většině území a začíná nejlepší doba v zemi, která se šťavnatě zazelená. Teploty jsou příjemné, ani příliš teplo ani zima. Vzduch je průzračný a osvěžující.

V prosinci a lednu se teploty ve velkých městech na severu v noci mohou přiblížit až k nule, ale to se týká jen vnitrozemí .

Sníh v Himalájích přináší možnosti lyžování do tamních středisek. Indie je však vhodnější zemí na vodní sporty, kterým právě teď je nejlepší se oddávat na jihu, kde nikdy není zima a právě v tomto období zde panuje příjemné teplo.

[hana-code-insert name=’sklik468x250′ /]