Exotická dovolená a exotické poznávací zájezdy
Kingdom Tower  [EXPLORED] برج المملكة

Saudská Arábie – Kingdom Tower Faisal AlKhudairy \  فيصل الخضيري / Foter / CC BY-NC-SA

Exotická dovolená je snem každého z nás. Všechnu tu krásu známe z filmů, seriálů a dokumentárních pořadů. Stanout na nejkrásnějších plážích celého světa, poznat ty nejzajímavější místa naší planety a stanout v tváří tvář zcela odlišným kulturám. To je lákadlo, kterému každoročně neodolá desetitisíce českých turistů, kteří každoročně, hlavně během zimních měsíců, vyráží poznávat exotické krajiny. Chcete mezi ně také patřit?

Exotická dovolená má v podstatě dvě podoby. Jednou z nich je podobnost s dovolenou klasickou, takovou, jako známe všichni. Hlavní složkou je moře, koupání, opalování, relaxace a odpočinek. U exotické dovolené je to umocněno ještě tím, že se nacházíme na nejzajímavějších místech planety. V podstatě se ale jedná o typ dovolené, u které očekáváme především odpočinek, který se váže k jednomu hotelu či jedné lokalitě s max. 2-3 výlety do okolních krajiny.

Druhým typem exotické dovolené jsou poznávací zájezdy. Oproti klasickým exotickým zájezdům jsou zaměřeny na poznávání zajímavých koutů světa, přírodních úkazů i různých kultur. Tento typ zájezdů je určen spíše pro cestovatele, kteří nechtějí celý týden polehávat na pláži, chtějí se aktivně své dovolené věnovat a chtějí si odnášet zážitky.

Kam za exotikou?

K prvnímu tipu exotické dovolené se vážou destinace s koncentrací nejkrásnějších pláží světa a prvotřídních služeb. Mezi takové lokality patří například karibské destinace Kuba a Dominikánská Republika. O něco dostupnější, myslím teď čas letu, je například dovolená Spojené Arabské Emiráty případně Dubaj. Mezi prvotřídní klasiku luxusní exotické dovolené potom patří destinace jako jsou Maledivy, Seychely či Mauricius s největší koncentrací luxusních hotelových resortů na světě.

Druhý typ exotické dovolené je zaměřen spíše na „neturisticky zkažená“ místa. Pro milovníky přírody je jasnou volbou Afrika. Pozorování zvěře při safari v Keni či Tanzánii je přesně ten typ poznávacích zájezdů, ze kterého si budete odnášet zážitky na celý život. Mezi další podobné lokality patří například Srí Lanka, Nový Zéland nebo třeba poznávání americké krajiny.