Skutečně skvělý zážitek představuje dovolená na lodi
Tento  netradičním způsobem dovolené představuje možnost okružní plavby po Středomoří, Karibiku či Jadranu. Stále více a více lidí volí tento druh dovolené jako ideální strávení svého cenného volna. Dovolenou na lodi můžou podstoupit samotářští vlci, dlouholetí přátelé, milenci, manželé i celá rodina. Vždyť co může být lepšího, než si jen tak vyjet na lodi kam se nám zlíbí.

Až se vrátíte z takovéto dovolené, budete si klást obdobu velice známé otázky dánského kralevice Hamleta: „Jet či nejet? Toť otázka.“ Po návratu můžete tuto otázku opravdu řešit z obou dvou jejich konců. Z prvního konce budete vzpomínat na krásné zážitky. Budete si vybavovat panoramatické pohledy na západ slunce, neuvěřitelné dovádivé skotačení při skocích z lodi, nebo krásně osvětlené pobřeží.

Z druhého konce však můžete vzpomínat i na to špatné. Můžete třeba vzpomínat na to, jak jste doplatili na různá úskalí dovolené na moři. Budete si říkat proč? Proč nás zrovna musely potkat při dovolené nějaké trable. Jedinou odpovědí pak bude, že jste nebyli na dovolenou na lodi dobře připraveni.

Co je to dovolená na lodi?

Autor obrázku: mattmangum

Dovolená na lodi, jinak také známa pod pojmem charter, znamená pronajmutí lodi. Lodě většinou pro dovolenou pronajímají charterové společnosti. Obvykle charterová společnost zprostředkovává pronájem lodi mezi jejím vlastníkem a nájemcem. Z tohoto důvodu vzniklo i dvojí rozlišení charteru.

Přímý charter je ten, kdy společnost je i vlastníkem dané lodi. Případně si společnost může na své jméno a na svou odpovědnost pronajmout loď od vlastníka. Důležitý je pro Vás zejména ten fakt, že vy jste se domluvily s charterovou společností. Ta se pak domluvila s majitelem lodi. Vy se již s třetí osobou nedomlouváte.

Nepřímý charter znamená takovou situaci, kdy charterová společnost vystupuje pouze jako prostředník. Zprostředkovává tedy dohodu mezi Vámi, jakožto nájemce a majitelem lodi. Zprostředkuje pouze pronájem lodi. Společnost Vám pak může nabídnout doplňkové služby.

Rozdíly mezi přímým a nepřímým charterem se mohou a nemusí projevit. Vždy jde hlavně o to, jak bude napsána charterová smlouva. Proto si při jejím podpisu dejte pozor, co je napsáno a co podepisujete. Můžete se tak vyvarovat problémů. Stojíte přece o prožití klidné dovolené na lodi, ne o problémy.

Co je to charterová smlouva?

Charterová smlouva představuje smluvní vztah. Tento smluvní vztah upravuje práva a povinnosti jednotlivých stran k pronajaté lodi. Smlouva upravuje řadu věcí. Platí ovšem pravidlo, že co je psáno, je dáno.

Smlouvu si před podpisem řádně přečtěte. Pozor si zejména dejte na podmínky týkající se storno poplatků a rozsahu vrácení složené zálohy v případě jakýchkoliv problémů. Podívejte se, zda je charterová společnost pojištěná. Zároveň si i zjistěte, jaké jsou smluvní podmínky její pojišťovny, v případě, že se rozhodnete pojistit přes charterovou společnost.

Jak se připravit na dovolenou na lodi

Autor obrázku: Marga en Johan van de Merwe

Nejdříve ze všeho bychom měli vědět, co vlastně chceme a očekáváme od dovolené na lodi. Chceme adrenalin, pohodu? Nebo jen chceme zažít něco exotického? Od vašich odpovědí na tyto otázky se pak odvíjí zásadní záležitosti, jako je nákup dovolené na lodi a příprava na cestu.

Pokud chcete adrenalin, tak si objednejte dovolenou na lodi od podzimu do jara. Zažijete trošku rozbouřené moře, velké vlny a také adrenalin. Je to také ideální doba pro plachtění. Letní sezóna je určená lidem, toužícím strávit klidnou a pohodovou dovolenou na lodi.

Důležitý je také výběr cílové destinace. Dnešní nabídka je velmi rozmanitá. Svou dovolenou na lodi můžete trávit od Severního moře, přes moře Baltské, přes otevřený oceán až ke Středozemním destinacím.