Než vyrazíte na dovolenou do Chorvatska
Než vyrazíte do chorvatska

Zdravotní pojištění v Chorvatsku

Český občan má v Chorvatsku nárok na základní lékařské ošetření které ho ohrožuje na životě či by mohlo vážně ohrozit jeho zdraví. Jedná se pouze o neodkladnou zdravotnickou péči kterou není možné odložit do návratu do České republiky. Potřebuje k tomu pouze Evropský průkaz zdravotního pojištěnce. Ve výjimečných případech je možné proplacení zdravotního ošetření v Chorvatsku i nad rámec základního ošetření ale je nutné k tomu mít potvrzený souhlas své pojišťovny. (dialýza, porod…) V opačném případě byste potřebovali k takovýmto úkonům zdravotní připojištění.

Nárok na základní bezplatné ošetření v Chorvatsku mají Češi pouze u smluvních lékařů (asi 90% lékařů je smluvních a mají to v ordinaci vyznačené na cedulce).
Všechny zdravotní střediska a nemocnice jsou smluvní. Výjimku tvoří stomatologické ošetření (zubní) to se většinou platí v hotovosti přímo u lékaře, protože většina zubařů je soukromá. Smluvního lékaře je možno najít ve zdravotních střediscích.

[hana-code-insert name=’sklik468x80′ /]

Pokud vám lékař předepíše recept je důležité si své léky vyzvednout ve smluvní lékárně. Jinak byste museli platit hotově. V případě že byste si léky byli nuceni vyzvednout přímo u lékaře tak si nechte potvrdit celkovou částku jenž jste za léky zaplatili aby vám pojišťovna mohla léky po návratu proplatit.
V Chorvatsku jsou Češi nuceni platit si spoluúčast při lékařské ošetření, poplatek za recept, poplatek za vydání pomůcky… Bývá to většinou okolo 10 kun.

Uvedená mezistátní dohoda s Chorvatskem nepokrývá převoz zpět do České republiky ani nutnou spoluúčast při léčebných výkonech proto je lepší si přeci jenom před odjezdem do chorvatska uzavřít cestovní připojištění.
(pohotovostní lékárny jsou otevřeny neustále a poznáte je že jsou označeny zeleným křížem s ovinutým hadem.)

Chorvatská kuchyně

Chorvatská kuchyně je velmi různorodá. Každý region má své speciality které by měl člověk ochutnat. Nejlépe uděláte když místo turisticky zaměřených restauracích zajdete do nějakého místního rodinného podniku kde můžete najít opravdové místní lahůdky.

Chorvatská kuchyně byla celou řadu let ovlivňována okolními státy jako Itálie, Maďarsko, Rakousko. Na jídelním lístku v Chorvatsku najdete zeleninu,ovoce,mořské plody připravené na tisíce způsobů jehněčí i vepřové maso.
Mezi největší delikatesy patří bílí lanýži (houba) jejichž domovem jsou lesy městečka Motuvun ve vnitrozemí.Lanýži jsou vynikající i jako koření.
Dalším zážitkem je ústřice z Limského kanálu, nebo ombolo což je plátek libového masa od kosti pěkně uzený a poté opékaný na žhavém uhlí.

[hana-code-insert name=’inChorvatsko610x200′ /]

V běžné chorvatské kuchyni se setkáme i s různými typy gulášů, plněných vepřových a telecích řízků.
Tradičním chorvatským pokrmem je i syrová šunka sušená na větru a poté vyuzená. Tato dobrota nechybí v žádné restauraci a je podávána s ovčím sýrem a olivami.
Z nápojů mají Chorvaté v oblibě nejen tradiční víno, ale i doma pálenou rakiju o níž se téměř všude můžete doslechnout jaké má léčivé účinky. (především na trávení)

Dále je velmi oblíbená káva které Chorvaté pijí i několik šálků za den. Je to velmi silná káva taková co vás nenechá usnout do rána, je téměř na každém jídelním lístku. Na kávu si zde udělají vždy čas.
Jako dezert v Chorvatsku podávají často palačinky s různými náplněmi či zmrzlinu která je zde velmi konzumovaná již od 18 století. Tato zmrzlina je oproti naší sladší.

  • Sorbet – zmrzlinový nápoj s alkoholem. Základ tvoří slaďoučká zmrzlina s pomerančem,citrónem s trochou sektu a vanilkou.
  • Pašticada – dušený pokrm z hovězího masa.
  • Žgvacet – guláš s jedinečnou chutí připravovaný ze slepice.
  • Čevapčiči – masitý pokrm připravený z velmi kvalitního masa (směsy vepřového, jehněčího a hovězího)
  • Dalmátské brodeto – je to guláš který má nespočet možných způsobů úprav připravovaný z mořských plodů.
  • Maneštra – polévka uvařená z pokrmů co dům dal. Většinou je to silný zeleninový vývar z brambor fazolí, kukuřice a zeleniny.

Chorvatsko

[hana-code-insert name=’sklik468x250′ /]