Chorvatsko – základní informace
Chorvatsko – základní informace

Chorvatsko je balkánský stát , kterému patří největší část dalmatského pobřeží Jaderského moře.chorvatsko lze rozdělit na tři zeměpisné i historické oblasti.
Chorvatsko

Pobřeží Chorvatska je velmi členité a jeho součástí je i přes 1200 ostrovů a ostrůvků. Z toho jich je asi 47 obydlených. Největšími ostrovy jsou Krk a Crés.
Chorvatsko sousedí s Slovinskem, Maďarskem, Srbskem, Bosnou a Hercegovinou, Černou horou. Mořskou hranicí ještě s Itálií.

[hana-code-insert name=’sklik468x80′ /]

Oficiální název: Chorvatská republika (Republika Hrvatska) Je to moderní demokratický stát s platnou ústavou. Rozkládá se na území 56538km čtverečních. A žije zde asi 4,5 milionů obyvatel. Z toho je asi 78% Chorvatů. Dále zde našli domov národnostní menšiny Srbů, Albánců, Italů, Slovinců a Maďarů.

Chorvatsko

Velká část Chorvatů žije ve městech. Asi více než polovina. Také je tu podstatný rozdíl v hustotě osídlení.
Většina Chorvatů je římsko-katolického vyznání (téměř 80%). K dalším náboženstvím které tu místní lidé vyznávají patří islám a pravoslavná církev.

[hana-code-insert name=’inChorvatsko610x200′ /]

Hlavním městem Chorvatska je Záhřeb jenž je v počtu obyvatel podobný naší Praze.Žije zde tedy asi milion obyvatel.
Úředním jazykem chorvatska je Chorvatština která se liší pouze oblasti kam se vydáte na dovolenou.Jestli navštívíte hory pomoří či jeden z ostrovů.

Chorvatsko

Prezidentem Chorvatska je Stjepan Mesič, předsedou vlády je Ivo Sander.
Oficiální měnou Chorvatska je kuna(1 kuna= asi 3,50-4 Kč). Cizí měny si můžete vyměnit v bankách,poštách či ve směnárnách v hotelech a kempech.Je možné zde použít při placení i kreditní karty(Eurocard, Mastercard, Visa, American Express a Diners).

Chorvatsko

[hana-code-insert name=’sklik468x250′ /]