Turecko – kam na dovolenou 2
Zajímavá místa v Turecku

Kromě turistických letovisek můžete svojí dovolenou v Turecku obohatit i o návštěvu nějakého toho většího města kde najdete kromě jedinečné atmosféry i řadu opravdu starobylých památek. Vaše vzpomínky na Turecko budou o ne jeden zážitek bohatší. Pokud váháte kam tak sem přidám několik tipů  a je jen na vás jak moc naplno  chcete prožít vaši dovolenou v Turecku.

[hana-code-insert name=’sklik468x80′ /]

Istanbul

Istanbul je největší město v Turecku. Rozkládá se skoro na 2 km2. Istanbul leží hned na dvou kontinentech – v Evropě a Asii.

V Istanbulu žije asi 11,5 miliónů obyvatel. Najdete zde spousty nádherných památek. Především v té Evropské části.

Pokud se na vaší dovolené v Turecku rozhodnete Istanbul navštívit mám pro vás pár tipů co je zde k vidění.

  • Konstantinův oblouk – je asi úplně nejstarší památkou v Istanbulu.

Pochází z roku 330 kdy u příležitosti povýšení Istanbulu na hlavní město římské říše ho nechal vystavět samotný císař Konstantin Veliký.

·        Sulejmanova mešita – Tuto nádhernou stavbu která je dnes díky své poloze dominantou města nechal kdysi postavit Sulejman Nádherný.

Stavěla se pouhých 7 let.( 1500 – 1557). Mešita je vrcholné dílo osmanské klasiky a tomu odpovídá i interiér, který osvětluje celkem 138 zdobených oken. V mešitě najdete vzácné koberce, žulové sloupy,bronzové svícny a lustry…prostě vše co k dřívějšímu skvostnému zdobení patřilo.

·        Palác Topkapi – Tento velký palác byl  kdysi sultánou rezidencí a centrem vlády.

Bylo to takové město ve městě. Od ostatních částí ho oddělovala mohutná zeď. V dobách největší slávy v něm žilo až 5000 lidí.

·        Palác Dolmabahce – Stavba toho překrásného paláce prý přispěla v roce 1876 ke státnímu bankrotu.

Takže si asi umíte přestavit jak bohatě zdobený palác je. Nachází se zde množství zlata a brokátů. Přepychové řešení interiéru věrně ctí tradice pohádkových sultánských paláců, jen jeho styl je méně orientální. Toto sídlo tureckých sultánů zabírá plochu asi 700 tisíc metrů čtverečních. Jedná se o velký komplex paláců, pavilonů, mešit, fontán a nádvoří. Celý komplex můžeme rozdělit do čtyř nádvoří a komplexu harému.

[hana-code-insert name=’inTurecko610x200′ /]

·        Hagia Sofia – neboli Chrám Boží Moudrosti je světoznámá stavba v zátoce Zlatý roh.

V současnosti slouží jako muzeum. Stavbu dal postavit r. 532 císař Justinián. Je považována za nejhonosnější stavbu byzantské architektury. Stavělo ji na 10 000 mužů po dobu šesti let. Jde o jednu z největších náboženských budov na světě.

·        Archeologické muzeum – Najdete v něm velmi obsáhlou sbírku antického umění.

Nejcennějším exponátem je socha Alexandra Velikého z roku 310 př.n.l.

·        Tulipánová mešita – Pochází z 18 století a patří ke nejhezčím dílů své doby.

V Istanbulu najdete i množství různých trhů s exotickým zbožím kam můžete zavítat pro nějaký ten suvenýr z dovolené v Turecku.

  • Za vidění stojí – Velký bazar- kde se pod jednou střechou tísní až 4000 stánků.

Kromě zlata si z dovolené můžete přivést třeba látku,koberec,oříšky…

  • Dále je v Istanbulu zajímavé místo i Egyptský či knižní bazar.

Ankara

Ankara –  je od roku 1923 hlavním městem Turecka. V Ankaře žije asi 4,7 milionů obyvatel. Nejvýznamnější památkou je zde pevnost ze 16 století.

Kapadokie

Jedná se o opravdu velmi rozlehlé skalní město na území Malé Asie. V tomto obrovském skalním městě skutečně žili ještě nedávno lidé. Roku 1924 odsud byly vystěhováni všichni Řekové. Najdete zde vytesané domy, kostely…prostě vše co do města patří. V tomto tajemném údolí můžete spatřit náhorní planiny a chudými pastvinami místních, také jsou zde rozptýleny kužely starých sopek a solná jezera.

[hana-code-insert name=’sklik468x250′ /]