Turecko – základní informace
Turecko – základní informace

Turecko je demokratická země ležící částí v jihovýchodní Evropě a částí v Malé Asii.

Hlavním městem v Tuecku je Ankara.

Pokud hledáte ideální místo kam jet na dovolenou tak Turecko je jistě to pravé pro vás. Láká li vás země s nádechem exotiky a jiné kultury tak pro vás bude dovolená v Turecku nezapomenutelným zážitkem. Letecky jste v Turecku během 3 hodin a to co investujete do letenky se vám vrátí na cenách které při troše snahy smlouvat půjdou ještě více dolů.

[hana-code-insert name=’sklik468x80′ /]

Jestli jste se rozhodli Turecko navštívit nezapomeňte že je to islámská země a tak tu vládnou trošku jiná pravidla. Pokud nechcete na své dovolené zbytečné komplikace tak zapomeňte na přílišné odhalování nebo nudismus. I když dnes do Turecka na dovolenou přijíždí až několik miliónů turistů ,  tak některé evropské zvyky ještě mohou být v Turecku velmi nevhodné.

Turecko je obklopeno na severovýchodě Gruzií, na východě Arménií, Ázerbajdžánem a Iránem, na jihovýchodě s Irákem a Sýrií. Evropská severozápadní  část Turecka sousedí s Řeckem a Bulharskem. Turecko omývají hned tři  moře.

Dovolená Turecko

Na jihu Turecka je to Středozemní moře, na západě moře Egejské a na severu moře Černé. Turecko má obdélníkový tvar. Je asi 1600km dlouhé a 800km široké. Turecko pokrývá plochu 779452 km2.

Z toho 23 764 km2 náleží Evropě a 755 688km2 najdete v jihozápadní Asii na poloostrově Malá Asie zvané Anatolie která je velmi hornatou částí Turecka. Nejvyšší horou Turecka je Ararat měřící 5165m.

[hana-code-insert name=’inTurecko610x200′ /]

Turecko je členem NATO a už mnoho let usiluje o členství v EU. Zatím však marně. Hlavním náboženstvím v Turecku je islám. Pokud čekáte ženy zahalené od hlavy až k patě tak budete mile překvapeni. Moderní doba sebou přinesla Turecku změny a proto nemusíte mít strach vyjít na ulici v normálním decentním oblečení.

V Turecku můžete beze strachu navštívit i mešitu. Zde je potřeba však projevit úctu k místnímu náboženství a zahalit si kolena, vlasy a ramena. Při vstupu do mešity si nezapomeňte vyzout boty. V mešitě se chovejte tiše a nefotografujte, především je-li zrovna čas motliteb. Obecně platí že čím více na východ tím více věřících potkáte.

Nejzápadnější z ortodoxních muslimských měst je Konya ve středním Turecku, zde je doporučeno chodit ženám zahalené.Ale jedná se opravdu pouze o doporučení. Turci jsou velmi milý národ.  Je jich asi 68 miliónů. Potkáte se zde s několika typy lidí.

Určitě na své dovolené v Turecku narazíte na prodavače,kteří se budou všelijak snažit aby jste od nich něco koupili. Mohou vás pozvat na čaj, nemusíte mít z pozvání strach klidně si čaj vypijte. Nemusíte to brát jako závazek k tomu že od prodavače něco koupíte a je možné že si mile pokecáte. Také se tu setkáte s možnými nápadníky. Turci se o vás budou pokoušet.

Zvláště jste li mladá hezká blondýnka tak se připravte,  že místní mladíci a muži se po vás budou snažit vyloudit schůzku a nějaký ten polibek. Pokud nemáte o románek zájem je lepší jasně jejich dvoření odmítnout. V Turecku se dorozumíte Turečtinou, ale většina mladších ročníků zde jako v jiných moderních zemích mluví i slušně anglicky a německy. Pokud jste na jazyky leví, nebojte se zapojit ruce nohy a trochu snahy a uvidíte že to půjde.

V Turecku se platí tureckou lirou která odpovídá asi 12,60 Kč. Ale nemusíte mít strach. Není problém zde vyměnit třeba eura. Pojedete-li na dovolenou do Turecka budete si muset posunout čas na svých hodinách o hodinu dopředu. Trošku se zde liší i rychlost s jakou přichází soumrak. Jelikož Turecko je zase o něco blíže jihu tak se zde stmívá opravdu rychle a brzy. Pokud jste tedy milovníci západů slunce nezapomeňte vyrazit včas.

Pokud byste rádi na dovolené v Turecku zažili něco jedinečného určitě si vyhraďte čas na návštěvu tradičních tureckých lázních, kvůli nímž sem mnoho lidí cestuje až z dalekých zemích. Už po staletí si Turci dopřávají očistnou lázeň – hamam neboli tureckou lázeň, při které si také velmi dobře odpočinou.

Téměř každé město v Turecku bez ohledu na velikost má alespoň jedno zařízení tohoto druhu. V Turecku do lázní chodí muži i ženy zvlášť. Turecko nabízím svým návštěvníkům mnoho nezapomenutelných zážitků , ať vaší dovoleno strávíte koupáním v moři nebo vás více lákají nádherné zachovalé památky,  kterých zde najdete snad více nežli v Řecku , budete na tuto krásnou zemi stále trochu zahaleno tajemstvím dlouho vzpomínat.

[hana-code-insert name=’sklik468x250′ /]