Svátky a události v Řecku
Řecké svátky a slavnosti

Svátky v Řecku často souvisejí s náboženstvím a řídí se ortodoxním kalendářem.
Z velké části se termínově zhruba shodují s katolickými svátky – tedy až na Velikonoce, které tu bývají až o pět týdnů dřív nebo později než Velikonoce u nás.

Kromě toho se během roku konají nejrůznější kulturní slavnosti a festivaly,jejichž vrcholem bývají představení klasických her ve starověkých divadlech.
Kultury si můžete užít v kinech a na koncertech, zejména v metropoli – Aténách.

Dovolená Řecko

[hana-code-insert name=’sklik468x80′ /]

Svátky v Řecku

1. leden
• Nový rok a svátek Ágios Vassélis (sv. Vasil). V tento den si lidé vzájemně vyměňují drobné dárky, děti obchází domácnosti a zpívají (obdoba naší koledy), cizinci se obdarovávají snítkou bazalky.

6. leden
• Svátek Zjevení Páně, je svátek oslavující pokřtění Krista v řece Jordán. Je to svátek, kdy se do moře, jezera nebo řeky hodí kříž a mladí chlapci se předhání, kdo ho první vyloví a donese zpět.

7. leden
• Svátek Jana Křtitele

25. březen
• Svátek Zvěstování Panny Marie a Den nezávislosti. Tři týdny před začátkem půstu začíná masopust, pořádají se maškarní večírky.
Čisté pondělí – První den půstu. Tento den se oslavuje pouštěním draků a jí se tradiční druhy postního jídla.
Velikonoce – Velký pátek, velikonoční neděle a velikonoční pondělí. Na Velký pátek se nosí v procesí se svíčkami Kristova rakev, v sobotu o půlnoci vyhlásí kněz v kostele, že Kristus vstal z mrtvých a od jeho zapálené svíčky se přenáší tzv. plamen života na svíčky věřících, kteří si je nesou zapálené domů. V neděli se navštěvují všichni příbuzní, na rožni se peče jehněčí, soutěží se v rozbíjení natvrdo uvařených na červeno obarvených vajec (ťukají se špičkami o sebe).

[hana-code-insert name=’inRecko610x200′ /]

1. květen
• Svátek jara a svátek práce. V tento den se vstupní dveře domů zdobí kyticemi.

25. květen
• Jónský den – oslava připojení Jónských ostrovů k Řecku.

Počátek června
• Svatodušní svátky

30. červen
• Svátek svatých apoštolů

15. srpen
• Svátek Nanebevzetí Panny Marie

28. říjen
• Den „Óchi“, oslava odmítnutí italského ultimáta v roce 1941 (ministerský předseda Metaxas odmítl na Mussoliniho žádost o povolení vstupu italských jednotek do Řecka, den zahájení řeckého boje proti okupaci).

25. a 26. prosinec
• Vánoce
Slavnostní událost

Řekové slaví často poměrně velkolepě rodinné svátky, jako jsou svatby, narozeniny, jmeniny, křtiny, ale i místní slavnosti patronů jednotlivých vesnic.

Tyto místní vesnické oslavy se nejčastěji konají během léta, přesněji v období od července do září.
Turisté často vyhledávají nejrůznější folklórní představení. Místní slavnosti a kulturní festivaly jsou rozdílného data i programu, záleží na místě konání.

Dovolená Řecko

Slavnosti konané v Řecku

Červenec – září
• Kulturní festival v Iráklionu na Krétě, představení opery, baletu, klasické hudby, lidových písní a zpěvů, výstavy a sympozia

Červenec
• Krétské vinobraní v Réthymnonu – poslední dva týdny v měsíci se tady koná vinobraní s hudbou, tancem a ochutnávkami krétského vína

Srpen
• Hudební festival – „hudební srpen“ v Chaniá na Krétě, při této příležitosti se konají výstavy a pořádají koncerty .

srpen – září
• Festival Léto v Palaiochóra na Krétě, uslyšíte tady tradiční a klasickou hudbu, konají se zde taneční a loutková představení

Řekové mají s oslavami spojen zejména tanec a hudbu. Tance jsou většinou dominantou mužů, i když ženy tančí samozřejmě také. Většinou jde o tance kolové, liší se krajově a samozřejmě i rytmem a tempem.

Sigalós je velmi pomalý tanec, syrtós je originální krétský tanec, kdy tančí muži i ženy dohromady a drží se za ramena, sústa je jediný párový tanec, kdy tančí muž se ženou.

[hana-code-insert name=’sklik468x250′ /]