Dovolená last minute – ušetříte na levné dovolené
Autor obrázku: Sean MacEntee

Dovolená last minute představuje vhodný způsob, jak strávit dovolenou a ušetřit i nějaké finance za její pořízení. Každoročně se zvyšuje počet zájemců o tuto dovolenou. Jedinou nevýhodu je to, že musíte být připravení kdykoliv k odjezdu. Dovolená last minute je dovolená na poslední chvíli.

Last minute – dvolená „na rychlo“

V České republice se termín Last minute výhradně užívá ve spojení s dovolenou. Popřípadě může být toto slovní spojení využito u zájezdu. Takže s termínem Dovolená last minute nejvíce pracují cestovní kanceláře, nabídkou se cestovní kanceláře snaží získat klienty. Dovolená last minute představuje i vzájemný konkurenční boj mezi cestovními kancelářemi.

Původ označení nalezneme v angličtině. V jistém smyslu se jedná o opak pojmu first minute – na první chvíli. Zajímavostí je, že v anglicky hovořících zemích se v souvislosti s dovolenou užívá spojení Last second.

Cestovní kancelář neztratí a klient ušetří

Dovolená last minute se tedy užívá vždy, když je počátek dovolené blízko a je na ní vypsaná sleva. Zpravidla je tak chápána dovolená, která má počátek během dvou týdnů a jejíž cena je snížená o desítky procent původní ceny. Důvodem pro takovéto snížení ceny je zpravidla to, že se cestovní kanceláři nepodařilo vyprodat volné kapacity a snaží se tak minimalizovat ztráty vyprodáním zájezdu alespoň za nákupní cenu.

Postupem času ovšem dochází k degradaci pojmu dovolená last minute. Toto slovní spojení začal hojně využívat marketing cestovních kanceláří, kdy většina cen dovolených je označená jako last minute. Ovšem tyto ceny nemají nic společného s Last minute dovolenou. Nezřídka se stává, že CK označí dovolenou slovním spojením last minute, i když její počátek nastane až za několik měsíců.

Pojem Last minute dovolená nemá žádný právní výklad a proto se na ní vztahují stejná pravidla, jako na dovolené standardní. Cestovní kanceláře tak mohou používat pojem libovolně. Ovšem je nepřípustné, aby cestovní kancelář odmítla klientovi sdělit všechny podrobnosti k dovolené last minute. Klient má stejná práva, jako kdyby si kupoval dovolenou standardní.

Dovolená Last minute má své výhody i nevýhody. Ukažme si tedy, o jaké jde.

Výhody dovolené last minute

  • nízká cena
  • možnost zakoupit i 14 dnů před počátkem dovolené

Nevýhody dovolené last minute

  • výběr z velice omezené nabídky dovolených
  • nevhodné pro rodiny s dětmi
  • častá nutnost zaplatit částku dovolené v hotovosti na pobočce cestovní kanceláře

I přes své výhody a nevýhody jsou dovolené last minute oblíbené. Jejich nabídku nalezme u každé cestovní kanceláře.