Baleárské ostrovy dovolená
Baleárské ostrovy znějí velmi exoticky, ale ve skutečnosti jsou mnohem blíže, než si myslíte. Mallorca, Ibiza či Menorka se nacházejí ve Středozemním moři, kousek od Španělska. K jejich návštěvě Vám postačí pouze platný průkaz totožnosti. Když si k tomu všemu ještě představíte více jak třista slunečných dní v roce, myšlenka na místo dovolené je na světě. Slunce, pláže a průzračné moře jsou velmi blízko představě o idylické plážové dovolené.

Základní informace o Baleárských ostrovech

Autor obrázku: Paul Stephenson

Baleárské ostrovy, zkráceně též Baleáry, jsou souostrovím na západě Středozemního moře. Jedná se o jednu autonomní oblast Španělska. Politicky jsou sice baleárské ostrovy provincií, ale mají vlastní autonomii. Baleárské ostrovy se skládají ze dvou skupin. A to vlastních Baleár, tvořených ostrovy Mallorca, Meneorca, Ibiza, Formentera, Cabrera. Druhou skupinou tvořící Baleárské ostrovy jsou Pytyuské ostrovy.

Celkem velkou zajímavostí Baleárských ostrovů je to, že se zde nenachází žádné velké vodní toky. Pouze několik malých říček. Centrem celého souostroví je ostrov Mallorca. Při severním pobřeží ostrova Mallorca se nachází relativně vysoké pohoří. Nejvyšším vrcholem tohoto pohoří je Sila de Tordellas. Jinak na ostrovech převažuje pouze nížina.

Metropolí regionu, který vytváří součást středověkého Aragonského království je Palma de Mallorca. Úředními jazyky jsou španělština a katalánština. Katalánský název Isles Baleares je součástí oficiálního španělského označení autonomního společenství. Administrativně je region rozčleněn na čtyři ostrovní celky: Formentera, Ibiza, Mallorca, Menorca. Každý celek spravuje vlastní ostrovní rada.

Podnebí a klima Baleárských ostrovů

Na Baleárských ostrovech převažuje rozmanitý charakter počasí. Počasí není úplně stálé, tak jako třeba na sousedících Kanárských ostrovech. Většinou převládá na Baleárských ostrovech slunečné počasí. Sem tam se ale v létě objeví i déšť. V zimě zde srážky narůstají a fouká velmi chladný vítr od moře.

Jednotlivé ostrovy Baleárského souostroví

→ Mallorca

Je největším ostrovem z celého souostroví. Hlavním a zároveň i největším městem ostrova je Palma de Mallorca. Mallorca je nejčastějším cílem turistů. Cestovní ruch tak tvoří hlavní příjem peněz do ostrovní pokladny. Ostrov nabízí turistům mnohé historické památky. Největší dominantou celého ostrova je katedrála La Seu, která byla dostavěná v roce 1857. Katedrála se nachází přímo v hlavním městě.

Turisty zaujme i gotický hrad, který byl postaven králem Jakubem II. Hrad sloužil jako vězení, až do dvacátého století. Na ostrově se nacházejí i arabské lázně pocházející z 10. století. Na Mallorce najdete kromě hlavního města i další menší městečka. Za návštěvu stojí městečko Deia se svými strmými uličkami. Andratx jenž je plné kostelů nebo Alcudia, která je známa svými římskými hradbami.

Mallorca je ostrov sluncem milovaný. Na Mallorce je vždy příjemné počasí. Poznáte zde pohostinnost obyvatel. Zažijete příjemnou atmosféru. Ideální dovolenou dokreslí i borovice, olivovníky a průzračně čisté moře.

→ Ibiza

Autor obrázku: David Sim

Je třetím největším ostrovem Baleárského souostroví. Ibiza je členitá a turisti zde naleznou vysoké pobřežní útesy. Ibiza je často nazývána borovicovým ostrovem. Na Ibize je velmi málo srážek, a proto se zde daří jen borovicím. Ostrov Vás svým vzhledem překvapí.

Na více, jak polovině ostrova najdete hustý borovicový les, který láká k procházkám. Na druhé straně ostrova se můžete projet po silnicích na kole. Budete velmi překvapeni, že na této straně ostrova na vás dýchá dokonalá vesnická idylka. Ostrov Ibiza je nejvíce extrémním ostrovem Baleár. A to jak z pohledu turistů, tak i z pohledu krajiny. Ostrov Ibiza je považován za ostrov nikdy nekončící párty. Odehrává se zde nejvíce hudebních festivalů, které jsou hojně navštěvovány turisty.

→ Formentera

Ostrov Formentera patří do Putyuských ostrovů, tvořící Baleárské souostroví. Ostrov je dosažitelný pouze jízdou na lodi z ostrova Ibiza. Z tohoto důvodu ho navštěvuje relativně málo turistů. Ostrov však turistům nabízí klidné pláže, krátké výletní stezky pro pěší a cyklistické výlety.

→ Menorca

Menorca je nejlkidnějším ostrovem z celého Baleárského souostroví. Od roku 1993 se zde nachází Biosférická rezervace. Turisté se na ostrově setkají s nádhernou přírodou. Pro milovníky archeologie si ostrov připravil oblasti s unikátním archeologickým významem. Najde zde nedotčené pláže, jeskyně a rokle podél pobřeží. Jedná se také o jediný ostrov, kde si můžete najít svou soukromou pláž.