Fauna a flóra Egypta




Flóra v Egyptě

  • palmy-datlové tzv. stromy život
  • fíky
  • eukaliptus
  • v poušti najdete i banánovníky
  • olivovníky
  • vinná réva
  • ibišek

[hana-code-insert name=’sklik468x80′ /]

Fauna v Egyptě

  • Savci-osel, velbloud, vodní buvol,hyeny,šakaly,pouštní lišky,gazely, myši,
  • Plazy –kobra královská,zmije, krokodýli, želvy, chameleóni, varani,
  • Ptáci– plameňáci, volavky,sup bělohlavý,orloven říční ,sokol, čáp
  • Mořští živočichové– delfíni,žraloci- kladivoun,želvy,řasy, trnuchy

Rudé moře je vnitřní moře Indického oceánu, které se nachází mezi Arabským poloostrovem a Afrikou. Rozloha Rudého moře je asi 450 000 km². Je 2 000 km dlouhé a až 350 km široké a maximální hloubka je 3 039 m.

Na jihu je průlivem Bab-al-Mandab spojeno s Adenským zálivem Arabského moře. Na severu spojuje Rudé a Středozemní moře Suezský průplav.

Rudé moře – potápění

Chcete strávit svou dovolenou v Egyptě jinak než povalováním na pláži? Chcete poznávat rozmanitý podmořský svět u egyptských břehů? Potápění v Egyptě je správná volba!

Rudé moře je zvláštní svou vysokou slaností a červeným zbarvením, které je způsobeno sinicemi typu Trichodesminum erythraeum. Z hlediska cestovního ruchu  jsou největšími lákadly Rudého moře především:

  • čistota vody,
  • množství korálových útesů,
  • zdejší bohatý podmořský život.

[hana-code-insert name=’inEgypt610x200′ /]

Spojíme-li si tyto charakteristiky s relativní blízkostí Evropy a profesionálním zázemím pro potápěče, získáváme jednu z nejoblíbenějších potápěčských destinací na světě. Fascinující podvodní říše plná barevných korálů, průsvitných medúz, mořských hvězdic, tajuplných vraků, vlnících se sasanek a fosforeskujících hejn různobarevných ryb – to vše a ještě mnohem více nabízejí vody Rudého moře.

Korálové útesy Rudého moře jsou složeny z desítek menších, často vícebarevných druhů a různých typů korálů, jenž jsou namíchány do neuvěřitelně pestrých směsic. Mimořádně členité korálové porosty a houštiny poskytují dokonalé úkryty pro ostatní živočichy, jiným slouží naopak jako potrava.

Nebezpeční živočichové při potápění

Trnuchy- jsou ryby podobné rejnokům.Sami od sebe jsou neškodní.Nebezpeční jsou v případě že na ně šlápnete.To šlehne ocasem a bodne trnem a může způsobit infekce i místě bodnutí. Ránu je nutné co nejrychleji vyčistit a vyhledat lékaře.

Perutýni- se nejvíce ukrývají v blízkosti korálových útesů, uvnitř vraků či v blízkosti skalních převisů.

Perutýní ploutve jsou zakončeny jedovými ostny, jejichž bodnutí může být pro člověka i smrtelné. Nebezpečí úrazu hrozí zejména při nočním potápění, jelikož právě v noci ožívají a loví menší ryby. Většinu zranění si však potápěči zapříčiní sami, a to tím, že na ně omylem stoupnou nebo narazí. Bodnutí perutýnem může způsobit otoky, omezení pohybu, potíže s dýcháním, nevolnost, kolaps, křeče, výjimečně smrt.

Všeobecně lze říci, že první pomoc spočívá v tom, že zraněnou oblast (nohu, ruku či jiné místo lidského těla) ponoříme do horké vody, jelikož horká voda rozptýlí jed a zlepší krevní tok. Vždy je nutné vyhledat odbornou pomoc.

Žraloci- Setkání se žraloky je pro mnohé potápěče vysněným přáním, pro jiné obávanou noční můrou.

Chování žraloků žijících v Rudém moři je poměrně mírumilovné, riziko nehody při setkání s nimi je minimální, ale v případě zaútočení nemá potápěč šanci přežít (útesoví žraloci, kladivouni). Mezi více nebezpečné patří žralok dlouhoploutvý a žralok bělavý. Nebezpečí zaútočení žralokem hrozí spíše v noci, jelikož právě v noci loví a přes den tráví a odpočívá.

Některé prameny uvádějí, že žraloci všeobecně reagují na určité druhy barev, obzvláště pak na barvu oranžovou. To je důležitým aspektem při výběru potápěčské výstroje, proto vybírejme takovou, kde nebude figurovat barva oranžová. Pokud ve Vás žralok probudí strach, nikdy před ním panicky neprchejte, zůstaňte v klidné poloze a vždy čelem k němu. Jakmile se situace uklidní, pomalu, ale s neustálou kontrolou, odplouvejte k lodi.

Muréna- V Rudém moři se často setkáme s murénou (nejčastěji s murénou obrovskou, dále s murénou šedou, síťkovanou, leopardí). Murény se často vyskytují v mělkých vodách ukryté v útesových trhlinách. Dorůstají do délky až 3 metrů, přes den se schovávají v jeskyních, kdy můžeme spatřit pouze hlavu, kterou pozorují okolí, přes noc, stejně jako ostatní dravci Rudého moře, loví.

Na lidi útočí pouze v sebeobraně, ale mohou způsobit vážná zranění – zlomeninu kosti, krvácivá zranění, poškození svalů. Kousnutí je jedovaté. Po napadení murénou je nutné vyhledat odbornou pomoc.

[hana-code-insert name=’sklik468x250′ /]