Speciality chorvatské kuchyně




Chorvatská kuchyně

Chorvatský bramborový salát

Tento výborný osvěžující sálat vám vskutku připomene letní dovolenou v Chorvatsku. Nejlépe se hodí ke grilované rybě ale můžete si ho udělat i třeba ke kuřecím řízkům.

Pro 4 osoby

Suroviny – 500g brambor, 1 velká cibule, 2 stroužky česneku, olivový olej, pepř, lžíce čerstvé petrželky.

Postup- Uvaříme si brambory ve slupce a necháme vychladnout.

Poté oloupeme a pokrájíme na kolečka. Česnek rozetřeme, cibuli pokrájíme na kolečka. Petrželku posekáme na jemnější kousky. Vše spolu s olejem přidáme k bramborám a osolíme, opepříme. Popřípadě dle chuti dochutíme sladkokyselou okurkou a lákem z nich. Necháme v lednici chvíli vychladit.

 [hana-code-insert name=’sklik468x80′ /]

PASTIČADA

Dušené telecí nebo mladé hovězí s hustou omáčkou je od chorvatské kuchyně zcela neoddělitelné. Receptů na přípravu je řada a existují i různé variace, podobně jako je tomu u naší svíčkové. Zde je jeden obzvlášť chutný.

Suroviny- hrnek rostlinného oleje, 2 kg mladého hovězího nebo telecího (například takzvaná falešná svíčková), 120 g anglické slaniny pokrájené na kostičky, sůl a pepř na dochucení, 1/2 kg kořenové zeleniny pokrájené nadrobno, 2 lžíce sekaného rozmarýnu, 1 bobkový list, 15 kuliček pepře, 2-3 lžíce hladké mouky, 250 ml bílého vína, 250 ml vývaru, citrónová šťáva na dochucení, hrst vypeckovaných pokrájených oliv.

Postup: Olej rozehřejeme v kastrolu s poklicí. Do masa uděláme špičkou ostrého nože zářezy a vsuneme do nich kousky slaniny. Maso osolíme a opepříme a ze všech stran opečeme na oleji. Vyjmeme a dáme stranou. Do kastrolu teď vsypeme všechnu zeleninu a zlehka osmahneme. Jakmile „chytí“ barvu, přidáme rozmarýn, bobkový list a kuličky pepře. Promícháme a navrch položíme opečený kus masa. Kastrol přikryjeme poklicí a na středním plameni dusíme 2 až 2 a 1/2 hodiny, až bude maso zcela křehké.

Pokud se příliš vysuší, podlijeme trochou vody. Maso vyjmeme a dáme stranou. Základ se zeleninou poprášíme moukou, zasmahneme, zalijeme vínem a vývarem a povaříme do zhoustnutí. Když dosáhne požadované konzistence, omáčku procedíme. Můžeme ji také rozmixovat. Chuť doladíme solí, pepřem, případně citrónovou šťávou. Můžeme také přimíchat olivy.

[hana-code-insert name=’inChorvatsko610x200′ /]

Bramborová polévka na chorvatský způsob

Suroviny – 700 g brambor, 1 velká cibule, 50 g  tuku, 50 gramů uzeného bůčku, 2 stroužky česneku, 200 ml zakysané smetany, zelená petrželka, 1 lžíce octa, 1 lžíce sladké papriky, 1 lžíce směsi koření (bobkový list, majoránka, sůl, pepř), 1 lžíce mouky

Postup Brambory oloupeme a nakrájíme na kostičky. Bůček a cibulku nakrájíme na drobné kostičky  a osmažíme na tuku. Posypeme paprikou, přidáme brambory a směs koření a  podlijeme litrem vody. Bramborovou polévku vaříme dokud nejsou brambory měkké. Pak zahustíme jíškou z mouky a trošky vody. Zalijeme smetanou, posypeme petrželkou a česnekem a  krátce povaříme. Na závěr dochutíme octem.

Chorvatský džuveč

Suroviny- 500g brambor, 400g vepřového masa( kýta,kotleta,bůček,plecko), sůl, pepř, 2 zelené papriky, 2 cibule, 400g rajčat, 500ml vývaru, 2stroužky rozetřeného česneku, olej, 300g rýže, lžíce mleté papriky, troška hladké mouky

Na pánev  na oleji dáme cibulku a rozetřený česnek a usmažíme do světle hněda. Pak přidáme na kostky nakrájené maso a necháme opékat. Když masíčko zbělá na povrchu tak osolíme opepříme, přidáme papriku(koření)  zalijeme vývarem . Po té je maso skoro měkké přidáme papriku pokrájenou na nudličky, brambory nakrájené na kostičky.

A po 10 minutách i rajčata nakrájené na plátky a povaříme asi 10-15 minut. Omáčku zahustíme jíškou (1-2 lžíce hladké mouky promícháme s půl hrníčkem vody a vlijeme do omáčky.) Vaříme asi 6 minut. Pozor musíme míchat jak je mouka v omáčce tak se připaluje. Rýži uvaříme zvlášť podle návodu. Omáčku promícháme s rýží a asi hodinu necháme zapékat v pekáči který jsme vymazali sádlem .

[hana-code-insert name=’sklik468x250′ /]